mai 2010

Uue õlitehase käivitamine nõuab kannatlikku meelt

Põhjarannik

TÖÖSTUS: Unikaalse tehnoloogiaga tehase peab täisvõimsesega tööle saama sügiseks

Kohtla-Järvel eelmise aasta detsembris avatud Viru Keemia Grupi uues põlevkivitöötlemistehases jätkuvad endiselt käivitus- ja seadistustööd. Seadmete käivitamine vaheldub tööseisakutega.

Tehases kinnitati, et sedavõrd ainulaadse tehnoloogiaga tööstuse käivitamise puhul on see täiesti normaalne protsess.

“Isegi standardse skeemiga tehaste käivitamiseks kulub kuni 6 kuud,” selgitas VKG Oili juhataja Nikolai Petrovitš. “Meil on 70 protsenti mittestandardseid ning maailmas ainulaadseid seadmeid, mille seadistamisele kulub üsna palju aega. Oleme tuvastanud mitmeid ebatäpsusi ja ühildumisprobleeme, mida oleme ka vähehaaval kõrvaldanud.”

Talvel põhjustas tehasele lisapeavalu läbikülmunud põlevkivi. Selle kadalipu läbimise järel tuli hakata kõrvaldama oodatust kehvema kvaliteediga toodangu põhjusi.

Peen kunst

Nikolai Petrovitši sõnul tekkisid kõige ootamatumad probleemid tuha soojusvahetiga, kus tuhka jahutatakse 840 kraadilt 100 kraadini. Selgus, et kohati ei pidanud see nii kõrgetele temperatuuridele vastu ning vaheti hermeetilisus oli häiritud. Nüüd seisab ees tekkinud pragude kõrvaldamine.

Tuha soojusvaheti mõõtmeid ja mahtu võrreldakse ühe trepikojaga üheksakorruselise majaga, selle külge ühendatud torus liigub kuni 1000 kuupmeetrit õhku tunnis. Sedavõrd suurte arvude puhul on arusaadav, et süsteemis toimuvad protsessid ja nende reguleerimine on väga keerukad.

“Inimesed on sunnitud käigu pealt uute seadmete kasutamist õppima ning puudujääke ja vigu kõrvaldama, kuna eelnevalt polnud meil vajalikke kogemusi kuskilt võtta. Saame süsteemist aimu ainult siis, kui see töötab, seepärast oleme tehase vahepeal ajutiselt käivitanud ning seejärel jälle seisma pannud, häälestades ükshaaval erisuguseid protsesse. See on täiesti normaalne asjade käik,” märkis Petrovitš.

Must toss

Aeg-ajalt on tehase korstnast tulnud musta suitsu. Keemiatööstusega vähem kursis olevatel linlastel on tekkinud mitmesuguseid hüpoteese tehase töö võimalike häirete kohta.

“Tossu tuleb siis, kui süsteemi hakatakse taaskäivitama; vajaliku temperatuurirežiimini jõudmiseks kulub palju aega,” kommenteeris Nikolai Petrovitš suitsuga seotud küsimusi. “Kui panete kodus pliidi tööle, siis ei lähe see samuti kohe soojaks. Tehases kulub 0 kraadilt 800ni jõudmiseks 30-40 minutit ning sel ajal liigub tume tolm korstnasse. Kohe kui süsteem on tööle hakanud, lülitub sisse elektrifilter ning seejärel tuleb korstnast ainult valget tossu.”

45 000 tonni põlevkivi

Petrovitš oletas, et kui tuha soojusvahetiga poleks tõrkeid tekkinud, oleks praegune seisak tulemata jäänud ning tehas töötaks juba täisvõimsusel.

Ta juhtis tähelepanu tõsiasjale, et tehase esimesest käivitusest on möödunud vaid neli kuud, kuid see on juba töödelnud 45 000 tonni põlevkivi. Ettevõtte juht arvab, et käivitamis- ja seadistamistööd kulgevad seadmete keerukust ning kogemuste puudumist arvesse võttes üle ootuste kiiresti.

Põlevkivi ümbertöötamistsehhi, õlipuhastustsehhi, valmistoodangu tsehhi, soojuse korduvkasutamise ja suitsugaaside lõpuni põletamise tsehhi hõlmavat tehast peetakse ainulaadseks, kuna see suudab põlevkivi potentsiaali maksimaalselt ära kasutada. Projekti maksumus ulatus 1,1 miljardi kroonini. Tehases töötab praegu sada inimest.

Niina Voropajeva