fbpx

December 2023

Uus-Kiviõli kaevanduse ettevalmistused on jõudnud uude etappi

Viru Keemia Grupp valmistub avama 2024. aasta lõpuks Uus-Kiviõli kaevandust, mille töödega on jõutud maapealse kaldšahti ja kahe tunneli valmimiseni. Lisaks alustati detsembri teisel nädalal Ojamaa kaevanduse ja Kohtla-Järve tootmisterritooriumi vahelise konveierlindi uuendustöödega, mida tulevikus kasutatakse osana ka Uus-Kiviõlist kaevandatava põlevkivi transportimisel põlevkivitehastesse.

Uus-Kiviõli kaevanduse investeeringuks on planeeritud järgmistel aastatel kokku 110 miljoni eurot. Praeguseks on jõutud töödega 10 meetri sügavusele maa alla, mille tulemusel on rajatud maapealne kaldšaht ning kaks tunnelit – üks ratastranspordile ja teine konveierile. Maapinna läbindamisega on kavas jätkata järgmise aasta alguses ning jõuda põlevkivini sama aasta septembri jooksul.

Samuti jätkatakse 2024. aastal Uus-Kiviõli ja Ojamaa kaevandust ühendava konveieri ehitamise ettevalmistustöödega. Seni on rajatud konveieri trass, kuid 6 kilomeetri pikkune konveier valmib lõplikult 2025. aasta maikuus. Selle tulemusel liigub Uus-Kiviõlist kaevandatud põlevkivi otse Ojamaa kaevanduses asuvasse rikastusvabrikusse ja sealt edasi 12,5 kilomeetri kaugusel asuvasse põlevkiviõli tehastesse. Kokku on seega Uus-Kiviõli ja Kohtla-Järve põlevkivitehaseid ühendava konveiertrassi pikkus 18,5 kilomeetrit.

Detsembri teisel nädalal alustas maailma üks juhtivaid tööstustehnika ettevõtteid ContiTech ka Ojamaa kaevandust ja Kohtla-Järve tehaseid ühendava konveieri uuendamistöödega. Nende käigus vahetatakse 12,5 kilomeetri pikkuse konveieri lint, mida on kasutatud viimased 11 aastat. Lindi vahetus kestab 12 tööpäeva ning peaks eeldatavalt lõppema 20. detsembriks.

Uus lint koosneb 25-st 1 km pikkusest tükist, mis omavahel kokku vulkaniseeritakse, kaaludes kokku 500 tonni. See ühendab Ojamaa kaevanduse Kohtla-Järve õlitehastega, pakkudes ainulaadset lahendust, kus põlevkivi maapinnale ei satugi, vaid liigub kaevandusest rikastusvabrikusse ning sealt kaetud konveieri abil otse umbes 50 minutiga tehasesse.

Uus-Kiviõli kaevandus hakkab alates 2024. aastast töötama osalises mahus kuni 2028. aastaks saavutab maksimaalse tootmismahu, kui Ojamaa kaevandus lõplikult ammendub. Uus-Kiviõli kaevanduses saavad tulevikus tööd kõik Ojamaa kaevanduses töötavat 510 inimest, lisaks värvatakse juurde umbes 80 töötajat.