aprill 2010

Eesti Energia ja VKG Vene luure maiuspalad

Äripäev

Kaitsepolitsei aastaraamatu järgi on Vene tööstusluurele erilised maiuspalad Viru Keemia Grupp (VKG) ja Eesti Energia Õlitööstus.
VKG avalike suhete juhi Julia Aleksandrova sõnul pole nad ise Vene luure huvi enda vastu tajunud, kuid kapo on neid siiski hoiatanud. “Aastatel 2007-2009, mil VKG territooriumil toimus uue põlevkivitöötlemistehase ehitus, on kapo mitu korda hoiatanud VKGd tööstusluure võimalikkusest,” märkis ta.

Samas on Aleksandrova sõnul neil ka konkreetne tööstusluurejuhus toimunud, kuid jätkuvale uurimisele viidates ta sellest lähemalt rääkima ei soostunud.

Eesti Energia Õlitööstus kaitseb end luurajate vastu
Eesti Energia Õlitööstuse juhatuse esimees Igor Kond ütles, et nad on teadlikud teiste ettevõtete huvist energiagigandi tehnoloogia ja oskusteabe vastu.

“Ka intellektuaalse omandi kaitse on kindlasti Eesti Energia Õlitööstuse prioriteet. Teame, et risk on olemas, oleme alati teadnud ning võtame tarvitusele kõik vajalikud meetmed, et tööstusspionaaži vältida,” lisas Kond. Siiski jättis ta täpsustamata, milliseid võimalusi luurajate eemalepeletamiseks ettevõte kasutab.

Kapo aastaraamatu kohaselt on Eesti suurim nõrkus tööstusspionaaži ennetamisel siinsete ettevõtjate vähene teadlikkus sellise ohu olemasolust, mistõttu võetakse riski maandamiseks harva midagi ette. “Majanduskriisi tingimustes suureneb paratamatult risk sattuda tööstusspionaaži ohvriks,” seisab aastaraamatus. Tegu ei ole ainult suurettevõtteid ja teadusasutusi puudutava probleemiga. Rünnakuobjektiks võivad olla ka väiksemad ja keskmise suurusega äriühingud.

Venemaa on kapo hinnangul väga aktiivne energeetikaprojektides, kuna mõistetakse, et majanduslikult ebakindlal ajal on riigi energiajulgeolek eluliselt tähtis.

Värske aastaraamatu järgi huvitavad venelasi ka Eesti tuumaenergeetikaprojektid ning suhtumine Nord Streami. Samuti on pingsa tähelepanu all biotehnoloogia ja militaarvaldkonna teadusuuringud. Suurt huvi on venelased üles näidanud ka põlevkivitehnoloogia vastu.

Kapo: Venemaa poliitiline surve on vähenenud
Ülemaailmse finants- ja majanduskriisi tõttu vähenes 2009. aastal kapo värske aastaraamatu järgi Eestis tegutsevate Vene kapitaliga ettevõtete Venemaa-poolne poliitiline mõjutamine, kuna reaalne situatsioon sundis sealseid ametkondi ja poliitilist juhtkonda varasemast enam silmas pidama majanduslikku tulukust. Mõnevõrra on kapo hinnangul pehmenenud Venemaa poolt alates 2007. aastast Eesti suhtes rakendatavad nn administratiivmeetmed. Tegemist pole otseste majandussanktsioonidega.

mis on mis
Tööstusspionaaž kujutab endast ettevõtetevahelist luuret, mis hõlmab teabe, tehnoloogia jms ebaseaduslikku hankimist.
Majandusluure on sisult laiem kui tööstusspionaaž ning selle all mõistetakse riikide eriteenistuste varjatud infokogumist.
Piir riigi- ja erasektori ning tööstusspionaaži ja majandusluure vahel on üsna hägune. Seda eriti sellist riikide puhul nagu Venemaa ja Hiina, kus ettevõtluses domineerib riik omanikuna.

tasub teada
Venemaa energeetika arendamise strateegia aastani 2020 näeb riikliku julgeoleku kindlustamiseks ette:
teiste riikide energiaressursside kaevandamist ja kasutuselevõttu nende territooriumil,
välisriikide energiaturgudele sisenemist ning nende energiamüügivõrgu ja infrastruktuuriobjektide kaasomandisse ostmist,
Venemaa ettevõtete riiklikku toetamist osalemaks tulusates välismaistes investeerimisprojektides.

Allikas: kapo aastaraamat 2009

Kadri Paas