aprill 2010

Ansip: Järgmisel kümnendil hõivatus põlevkivitööstuses kasvab

Narva Postiljon

Peaminister Andrus Ansip kinnitas eilsel pressikonverentsil Nar­vas, et lähema kümnendi jooksul tööhõive põlevki­vitööstuses kasvab, seda eeskätt põlevkiviõli toot­misel ja seega ka kaevan­dustes.
Peaminister tegi eile ühepäevase visiidi Narva. Esmalt oli tal kohtumine Soldina Gümnaasiumi õpi­lastega, seejärel pressi­konverents. Pärast seda kohtus Ansip kohalike et­tevõtjatega ja Narva eaka­ta liidu rahvaga.
Peaministril tuli pressi­konverentsil vastata reale kohalikke ajakirjanikke hu­vitanud majandusküsi­mustele. Kõne all oli nii euro, töökohad kui ka maksusüsteem ja pensio­niiga.

Ansipi kinnitusel on Eesti praegune maksusüs­teem üles ehitatud selli­selt, et see võimalikult stabiilselt täidaks eelar­vet, olenemata sellest, kas parasjagu on majanduslangus või -tõus.

Konservatiivsus tagab stabiilsuse
“Kõikumised inimeste sis­setulekutes võivad olla suured, kuid kui märkimis­väärne osa maksutuludest põhineb tarbimisel, siis ei ole muudatused eelarve-laekumistes nii suured. Inimesed on oma loomu­ses konservatiivsed – kui hakatakse saama suuremat sissetulekut, siis see ei tä­henda, et inimese tarbimi­ne hüppeliselt kasvaks. Osa rahast akumuleeritakse. Kui sissetulekud lan­gevad, siis jääb tarbimine siiski enam-vähem samale tasemele. Selleks kasuta­takse säästusid, laene jne,” selgitas peaminister meie majandusmudeli plusse.

Käsitledes euro tulekut rõhutas ta jõuliselt, et li­saks eurokriteeriumite täitmisele on Eesti võtnud euroliitu astumisega en­dale ka kohustuse liituda eurotsooniga. Ja see ka juhtub. 12. mail otsusta­vad selle konsensusliku hääletamisega kõigi liik­mesriikide rahandusmi­nistrid, sealhulgas ka Ees­ti Vabariigi rahandusmi­nister Jürgen Ligi peab poolt hääletama. Ma tun­nen teda isiklikult ja tean -ta hääletab poolt,” kalambuuritses Ansip ajakirja­nike ees.

Rääkides tööpuudusest sai peaminister rõhutada, et juba mitu nädalat näitab töötus langustendentsi. “Töötute protsent töö­ealistest on vähenenud kümnendiku protsendi­punkti võrra. See võib tunduda väike number, kuid see tähendab viimas­tel nädalatel 500-700 töö­tut vähem,” rõhutas ta.

Tööpuuduse leevenda­mise ainukese abinõuna näeb Ansip investeerimis­keskkonna parendamist, muuhulgas soodsat töö­jõu maksukeskkonda, mis hoiaks potentsiaalsete rahastajate jaoks tööjõuku­lud madalal ja atraktiiv­sed.

Rääkides riiklikest prognoosidest tööhõive kohta põlevkivitööstuses leidis Ansip, et see hakkab suurenema.
“Jah, lä­hema kümne aasta jooksul tööhõive selles sektoris kasvab. Soovi tegeleda põlevkiviga on näha lisaks Eesti Energiale ka eraette­võtete hulgas. Tähtsa­maks on muutumas õlitootmine, ka riigi energiaettevõte on alustamas uue õlitehase rajamist. Selge on, et samas muutuvad tehnoloogiad vähem töö­jõudu vajavateks ja töö­viljakus peab kasvama.

Kuid üldine hõive kogu majandusharus lähikümnendil kasvab,” vastas peaminister Andrus Ansip Narva Postiljoni küsimu­sele.

Oma vastustes ajakirja­nike küsimustele lasi Ansip sisse ka väikese vea. Kui temalt päriti, miks raskes majandussituat­sioonis, kui inimeste sis­setulekud vähenevad on tõusnud kommunaalkulud, vastas peaminister, et ül­dised kommunaalhinnad nagu näiteks soojus on kohaliku omavalitsuse kü­simus, mis aga puudutab näiteks elektrihinda, siis see on hoopis langenud.

Tegelikkuses on Narva puhul olukord täpselt vas­tupidine. Linnas müüb elektrienergiat kohalik eraettevõte VKG Elektri­võrgud, mis oma tegevuse lokaalsest iseloomust tu­lenevalt on pigem just ko­halikul tasandil kergemini reguleeritav. Küll aga saab linna soojuse elektrijaamadest, mis oma tegevu­ses sõltuvad kordades rohkem üldriiklikest huvi­dest, kui kohalikest soovi­dest.

Tanel Mazur