fbpx

October 2012

VKG ja Maanteeamet kavandavad põlevkivitöötlemisjääkide kasutust teedeehituses

PRESSITEADE

5. oktoobril 2012 kirjutasid Viru Keemia Grupp AS (VKG) ja Maanteeamet VKG Ojamaa kaevanduse territooriumil alla koostöökokkuleppele, mille eesmärgiks on põlevkivi kaevandamise – ja ümbertöötlemise jääkide kasutamine teedeehituses. Koostöökokkuleppe allkirjastamine leidis aset VKG poolt ehitatava katse-teelõigu alguspunktis ja sellele kirjutasid alla VKG juhatuse liige Jaanus Purga ja Maanteeameti peadirektor Aivo Adamson.

VKG poolt rajatav katselõik ühendab VKG Ojamaa kaevanduse ja Aidu karjääri aheraine taaskasutusala, teelõigul hakkavad sõitma raskeveokid. Teekatte rajamistööd algavad kohe peale lepingu allkirjatsamist, oktoobri teisel nädalal, mil võetakse esmakordselt teedeehituses kasutusele traditsiooniliste betooni koostisosade asemele põlevkivi ümbertöötlemisel tekkiv tuhk ja põlevkivi kaevandamisel tekkinud aherainest valmistatud killustik. Katse tulemusena leitakse optimaalne rakendus kahele mahukaimale põlevkivi kaevandamisel ja ümbertöötlemisel tekkivale tootmisjäägile. Aheraine ja põlevkivituha kasutus teedeehituses on mõistlik nii eskkonnakaitselisest kui majanduslikust aspektist.

Koostöökokkuleppe allkirjastamist kommenteerib Jaanus Purga: “Tuginedes siiani Teede Tehnokeskuse ja Talllinna Tehnikaülikooliga tehtud tööde tulemustel, ei ole kahtlust, et me leiame parimad lahendused teekatete ja aluskatete rajamiseks kohalike materjalide baasil. Selleks on Eestis olemas piisavalt teadmisi ja kogemusi. Eesti majanduse seisukohalt on oluline, et kohalikus ehituses kasutatakse eelistatult kohalikke materjale ning piiratakse igati sisseveetavate materjalide – pean silmas graniitkillustikku ja naftabituumenit – kasutamist. Graniitkilllustikku tuleb kasutada ainult niipalju, kui hädavajalik, ülejäänud osas tuleb leida rakendus põlevkivi kaevandamisel tekkivale, korraliku kvaliteediga aherainele. Sellist suunda toetab selgelt ka Keskkonnaministeerium ja Vabariigi Valiltsus oma viimaste otsustega aheraine ladestamise maksustamise kohta. Lõpp-eesmärgina peavad teed olema vähemalt sama head, kuid odavamad ehitada ja ülal pidada.”

Nii uurimis- kui ka katsetustööd sellel teelõigul on täies mahus finantseeritud VKG poolt. Ühekilomeetrise katse-teelõigu projekti eelarveks on 1 miljon eurot. Esimesed tulemusi katselõigu omaduste kohta on oodata juba käesoleva aasta lõpuks – katselõigu rajamist ja ekspluatatsiooni monitoorib Teede Tehnokeskus.

VKG on Eesti kõige suurem põlevkivi ümbertöötlemisettevõte, mis annab tööd rohkem kui 2 000 inimesele. Kontserni valduses on oma kaevandus, viis põlevkivi ümbertöötlemisvabrikut ning oma transpordi, montaaži ning energeetika ettevõtted. Kontserni käive 2011. aastal oli üle 170 mln euro. Keskkonnainvesteeringud, viimase 8 aasta jooksul, on üle 64 miljoni euro. VKG-d on tunnustatud Eesti Vastutustundliku ettevõtte tiitliga 2010. ning 2011. aastal. 2011. aastal sai ettevõte ka „Keskkonnategu 2011“ auhinna keskkonnajuhtimise kategoorias.

Sündmuse fotod: http://www.vkg.ee/est/galerii?mode=gallery&id=9

Lisateave:
Liina Reinsaar
VKG pressiesindaja
e-post
tel 334 2555
GSM 517 7601