detsember 2019

Põlevkiviõlitööstuse juubelile pühendatud esseekonkursi parimad valitud ja autasustatud

Põlevkiviõlitööstuse juubelile pühendatud esseekonkurss sai 16. detsembril ilusa piduliku punkti, mil Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumis said kingitused ja tänusõnad üle antud ning parimad autasustatud. Konkurss oli välja kuulutatud terve novembrikuu jooksul ja osalema olid oodatud kõik Ida ja Lääne-Viru gümnaasiumiealised noored. Kokku laekus 23 sisukat ja omanäolist kirjatükki. Eriti valmistas aga rõõmu, et oma mõtteid olid altid jagama Virumaa eri koolide õpilased, Narvast Rakvereni, mis näitab ilmekalt, et ka noorte jaoks on põlevkivitööstusega seotud teemad südamelähedased.

Kõik tänuüritusel sõna võtnud žüriiliikmed nentisid, et gümnaasiuminoorte mõttemaailma sukeldumine oli värskendav, huvitav ning mõneti ka inspireeriv. Žürii esimees Ainar Varinurm esitas aga oma kõne ajal retoorilise küsimuse kõikidele kohalviibijatele: „Kas te olete kunagi mõelnud, kui paljud teist oleksid sündimata jäänud, kui Ida-Virumaal polekski põlevkivitööstust?“. Huvitav küsimus…

Kokkuvõtteks on meil väga hea meel, et gümnasistid leidsid aja ja julguse mõtiskleda teemadel, mis on keerulised ka päevi näinud inimeste jaoks. Hea, et leidusid ka inimesed, kes suunasid noori omi mõtteid kirja panema.

• I koht – Sofiya Kuzmina, „Põlevkivita Ida-Virumaa“, Narva Keeltelütseum
• II koht – Elisabeth Viil, „Põlevkivitööstus – lammas hundinahas“, Kohtla-Järve Gümnaasium
• III koht – Aleksandra Amelina, „Eesti põlevkiviõlitööstus: minevik ja olevik, aga kas ka tulevik?“, Jõhvi Gümnaasium
• Eripreemia – Evelin Riimast, Kohtla-Järve Gümnaasium
• Eripreemia – Mihhail Mihhailov, Narva Keeltelütseum

Žürii koosseis: Ainar Varinurm, Erik Gamzejev, Ainar Ruussaar, Meelis Eldermann ja Õnne Pilvet.

Saate tutvuda töödega autori nimele vajutades. Kuigi tööd sisaldavad erinevaid faktilisi ja tehnoloogilisi ebatäpsusi, toome lugejate ette originaalkujul esitatud esseed, autori väiteid ja tema nägemust asjadest muutmata.