10Meie inimesed

Viru Keemia Grupp on üks suurimaid tööandjaid Ida-Virumaal. Kontserni käekäik mõjutab oma 1 560 töötajale lisaks veel mitme tuhande inimese heaolu antud piirkonnas, kes on ettevõttega seotud pereliikmete või ka koostööpartnerite ja tarnijate töötajate ja pereliikmete kaudu.

image alt text

VKG eesmärk on pakkuda oma inimestele stabiilsust ja kindlustunnet tuleviku osas, kuid arvestades õlituru volatiilsust ja heitlikku riigipoliitikat on selle saavutamine suur katsumus.

Meie personalipoliitika fookuspunktid

  • Väärtustame
  • Tunnustame
  • Toetame meeskonnavaimu
  • Soodustame ja arendame järelkasvu
  • Loome ohutu töökeskkonna

Meie töötajad on kvalifitseeritud spetsialistid, kes teevad oma tööd pühendunult ja on lojaalsed. VKG töötajate keskmine staaž on 10 aastat, enam kui 25-aastase tööstaažiga töötajaid on 144, neist 26 töötab ettevõttes üle 40 aasta. Kontsernis töötas 2022. aasta lõpus 1 215 meest ja 318 naist. Meestöötajate osakaal on oluliselt suurem töö füüsilise iseloomu tõttu. Töötajate keskmine vanus on 45 aastat, ligi 900 töötajat on vanusegrupis 35–54. 2022. aastal asus tööle 206 uut töötajat, töösuhe lõppes 227 töötajaga. Tööjõu voolavuse määr oli 12%, millest vabatahtlik voolavus 9%. Turbulentne energiaturg muutis oluliselt Ida-Virumaa tööjõuturu olukorda ning tõstis kontserni tööjõuvoolavust, seda eriti VKG Kaevandustes. Demograafilistest muutustest, väljarändest Ida-Virumaalt kui ka muudest välistest põhjustest tingitult on sobivate töötajate puudus piirkonnas suurenenud, mis on pikendanud töötajate värbamise aega ning avaldanud olulist survet tööjõu hinnale.

Kontserni töötajate arv ja jagunemine ettevõtete vahel 31. detsembri 2022 seisuga

87

Viru Keemia Grupp

512

VKG Kaevandused

641

VKG Oil

96

VKG Energia

107

Viru RMT

117

VKG Logistika

36

VKG Elektrivõrgud

1596

Kokku

Efektiivne ja motiveeritud tööjõud kajastub otseselt ettevõtte majandustulemustes. Töö tasustamisel lähtume piirkonna tööturu olukorrast, erinevate sektorite palgaturu tingimustest, töötaja vastutuse määrast, oskustest ning teistest näitajatest, mis võivad mõjutada töö tasustamise aluseid. Osalesime Fontese korraldatud Eesti palgauuringus, mille tulemused kinnitasid, et kontsernis makstavad töötasud on Ida-Virumaa keskmisest töötasust kõrgemad ning oleme tööjõuturul edukalt konkurentsis. VKG-s kehtib läbipaistev ja kindlate põhimõtetega tulemustasusüsteem. Tasakaalustatud töötingimused ja õiglane tasustamissüsteem tagab motiveeritud ja lojaalsed töötajad ning kõrge töökultuuri. Töötajate rahulolu ning pühendumust tõstis ka aasta lõpus kõigile töötajatele erakorraliselt makstud jõulutoetus kõrgete energiahindadega toimetulekuks.

Ootused töötajaskonna käitumisreeglitele ja käitumispõhimõtetele on koondatud ühtsesse dokumenti „Eetikakoodeks ja tegutsemise põhimõtted“, mille järgimine ja rakendamine tööelus on olnud endiselt fookuses. Töötajate rahvuslik, sooline, vanuseline ja keeleline mitmekesisus seavad meile kõrged nõudmised võrdsele kohtlemisele, kaasamisele ja informeerimisele. Personalipoliitikas kirjeldatud ühtsed käitumisreeglid, ettevõtte väärtused ning eetilised käitumisjuhised tagavad ausad ja õiglased töösuhted ning töötajate lojaalsuse.

Töökeskkonna ja töötajaskonna arendamiseks ning järelkasvu
tagamiseks on töös mitmeid projekte:

  • Kontsern keskendub töötajate pideva järelkasvu tagamisele ning töötajate kvalifikatsiooni tõstmisele. 2022 sügisel jätkasime 2021. aastal käivitatud VKG Oili tehnoloogiaseadmete operaatorite järelkasvu projekti. Ulatusliku reklaamikampaaniaga värbasime 21 töötajat, kes asusid Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse töökohapõhise õppeprogrammi raames õppima ning VKG Oili tehnoloogiaseadmete operaatoritena tööle. Töökohapõhise õppegrupi lõpetajad on 2023. ja 2024. aastal oluliseks järelkasvuks meie kvalifitseeritud töötajatele.
  • Jätkus kontserni töötajate arendustegevus, kooskõlastati arendustegevuse prioriteedid, koolitusplaanid ja tegevuskavad nii sisekoolitajate jätkuvaks arendamiseks, et tagada tööalaste kompetentside süsteemne ettevõttesisene edasiandmine, kui ka ettevõttesiseste vajaduspõhiste tellimuskoolituste läbiviimiseks. Töötajate arendamine uute töövõtete, efektiivse töökorralduse ning kõrge juhtimiskultuuri saavutamiseks oli jätkuvalt prioriteene eesmärk ka 2022. aastal. Suurim koolitus- ja töötajate arendusprojekt oli 2022 sügisel läbiviidud ülekontserniline tööohutuse ja teadlikkuse tõstmise projekt „Mina valin“, mille läbis 40 koolituspäevaga 1461 töötajat.
  • Koolitus- ja arendustegevuste läbiviimiseks, ning koolitusmaterjalide ja andmete haldamiseks hangiti õpihaldussüsteem, mille juurutamisega alustati 2022. aasta lõpus ning protsess jätkub 2023.
  • 2022. aastal võimaldati praktika läbiviimist 42 tudengile/õpilasele, kõige enam praktikante oli Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest.
  • Jätkus kontserni panus Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi vahendusel stipendiumite maksmiseks rakenduskõrghariduse, bakalaureuse ja magistriõppe tudengitele. Stipendiume määrati seitsmele tudengile, kes omandavad haridust inseneriteaduskonna elektroenergeetika ja mehhatroonika, maapõueressurside, keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia või soojusenergeetika erialadel. Arengufondi vahendusel stipendiaatide motiveerimine jätkub ka 2023. aastal.

2022 sügisel toimusid kollektiivlepingu läbirääkimised Keemikute Ametiühinguga ning sõlmiti uus kaheaastase kehtivusega kollektiivleping, mille tingimused on laiendatud kõigile kontserni töötajatele.

Ohutu töökeskkond

Tööohutus on Viru Keemia Grupi üks põhiväärtusi. Usume, et kõik rasked tööõnnetused on ennetatavad ning lähtume oma tegevuses 0 õnnetuse visioonist. Selle saavutamiseks oleme sõnastanud neli arengu valdkonda: turvalisuse nähtavus, turvaline käitumine, õppimine ja mõõdikud.

Mullu oli kokku fikseeritud 21 juhtumit, neist 15 tööõnnetust töövõime kaotusega ning 6 – töövõime kaotuseta. Detailsema vaate avalikustame sügisel ilmuvas Säästva arengu aruandes.