7Hoiame keskkonda

VKG väärtustab keskkonnapoliitika kujundamisel sotsiaalset vastutust ning mõistab, et kestliku arengu eelduseks on keskkonnamõjude ohjamine. Välja on töötatud terviklik süsteemne lähenemine keskkonnaküsimustele, mis on kooskõlas nii Euroopa Liidu ja Eesti õigusaktide kui ka parima võimaliku tehnika (PVT) raamdokumentidest tulenevate keskkonnanõuetega.

image alt text

VKG tootmisüksused vastavad kehtivatele keskkonnanõuetele. Vaatamata sellele otsime protsesside optimeerimise ja tootmistegevuse jalajälje vähendamise võimalusi. Meie eesmärgiks on võimalikult väikese jalajäljega ringlusmajanduse põhimõtetest lähtuvalt põlevkivi potentsiaali täielik ja efektiivne kasutamine.

2022. aastal osales VKG oma olemasolevat ja kavandatavat tootmist reguleeriva keskkonnaalase õigusloome protsessis. Andsime sisendi „Eesmärk 55“ Eesti seisukohtade, põlevkiviõli tootmise PVT uurigu aruande ja metsanduse arengukava aastani 2030 väljatöötamisse ning tööstusheite direktiivi, Euroopa saasteainete heite- ja ülekanderegistrit käsitleva määruse, ühisveevärgi ja kanalisatsiooni seaduse ning maapõueseaduse muutmisse.

2022. aasta keskkonnategevuste valdkonnad

image alt text

Õhuheitmete vähendamine

Eesti suurima põlevkiviõlitoodete tootjana mõjutab meie tegevus ümbritsevat keskkonda ja kohalikku kogukonda tootmisprotsessidest tulenevate heitmete kaudu. 2022. aastal teostati Petroter I põlevkiviõli tehase ulatuslik rekonstrueerimine, mille käigus paigaldati muu hulgas uus suitsugaaside utilisatsioonikatel ja elektrifilter, mis aitavad VKG tootmistegevuse mõju Kohtla-Järve linna ja selle ümbruse välisõhu kvaliteedile oluliselt vähendada.

image alt text

Õlitööstuse kompleksload

2022. aastal muudeti VKG Oil AS Petroter käitise keskkonnakompleksluba, et viia see vastavusse keskkonnaministri määrusega muudetud seire- ja muude nõuetega . Aasta lõpus väljastas Keskkonnaamet ka Kiviteri käitise kompleksloa muudetud eelnõu, kus peamised muudatused olid likvideeritud ja hermetiseeritud heiteallikate eemaldamine loalt ning samuti keskkonnaministri määrustest tulenevad uuendused.

image alt text

Lõhnahäiringute vähendamine

METEO protseduuride põhjalik uuendamine ja rakendamine vähendas märgatavalt VKG tootmisprotsessidega seonduvate lõhnahäiringute intensiivsust ja kestvust.

image alt text

Kasvuhoonegaasid

2022. aastal väljastati VKG kontserni käitistele tasuta kvoodiühikuid umbes 35 000 tonni võrra vähem kui aasta varem. Põhjuseks oli perioodi 2020–2021 tootmistasemete vähenemine võrreldes eelneva kahe-aastase võrdlusperioodiga.

image alt text

Põlevkivitööstuse jäätmete prügila

VKG põlevkiviõlitööstuse jäätmete prügilas viidi lõpule nõlvade reoveesettekompostiga haljastamise katse. Katsetuste tulemused osutusid prügila nõlvade hüdrokülviga haljastamisest edukamaks ning järgnevatel aastatel plaanitakse komposti-põhist haljastusala prügila nõlvadel laiendada. Lisaks koostati 2022. aastal avalikuks väljapanekuks ja aruteludeks VKG uue tööstusjäätmete prügila kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu keskkonnamõju strateegiline hindamise I etapi aruanne.

image alt text

Biotoodete tehas

Aasta lõpu seisuga oli lõppjärgus VKG biotoodete tootmiskompleksi asukoha eelvaliku otsuse eelnõu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise I etapi aruande koostamine, mille avalik väljapanek ja arutelud toimuvad 2023. aastal.

image alt text

Maavarade kaevandamise load

Keskkonnaamet muutis VKG Kaevandused OÜ taotlusel väljastatud Uus-Kiviõli II põlevkivikaevanduse keskkonnaloal põlevkivi kaevandamise maksimaalset aastamäära seniselt 2 miljonilt tonnilt 5 miljoni tonnini. Nimetatud muudatus kehtib kuni Enefit Power AS pole asunud põlevkivi kaevandama neile kuuluval Uus-Kiviõli mäeeraldisel. 5 miljoni tonni maksimaalse aastamäära püsivalt kinnitamiseks viivad VKG Kaevandused OÜ ja Enefit Power AS ühiselt läbi keskkonnamõju hindamise (KMH), mille raames 2022. aastal koostati ja tunnistati Keskkonnaameti poolt nõuetele vastavaks KMH programm ning alustati KMH aruande koostamise tegevustega.

Lisaks tunnistas Keskkonnaamet 2022. aastal nõuetele vastavaks ka VKG Kaevandused OÜ Ojamaa põlevkivikaevanduse mäeeraldise laiendamise KMH programmi ning aasta lõpuks esitas ettevõte KMH aruande Keskkonnaametile asjaomastelt asutustelt seisukohtade küsimiseks.

2023. aasta olulisemad tegevused

  • Uus-Kiviõli II kaevanduse keskkonnaloale vee ja õhu eriosade lisamine ning poolelioleva KMH-ga jätkamine;
  • Ojamaa kaevanduse laiendamiseks keskkonnaloa muutmine;
  • Ojamaa kaevanduse jäätmeloa muutmine;
  • põlevkiviõli tootmise PVT uuringu ja järelduste koostamise töörühmas osalemine;
  • tööstusheite direktiivi uuendamisse sisendi andmine.

Lisaks on prioriteetsed põlevkivi tööstusjäätmete prügila ja biotoodete tehase eriplaneeringute keskkonnamõju strateegiliste hindamiste ning plastitehase KMH eelhindamise läbiviimine.

Järgnevatel aastatel on VKG arengu- ning keskkonnategevuste fookuses jätkuvalt energiaefektiivsus, jäätmete taaskasutamine, õhuheitmete vähendamine ning kliimaneutraalsuse poliitikaga seotud projektid.