3Äritegevus ja Tegevusalad

VKG jaoks olid 2022. aasta peamised märksõnad muudatused kontserni struktuuris ja töökorralduses ning Petroter I õlitehase rekonstrueerimine. Kogu tootmistegevus liikus ümberkorralduste tulemusena uue jagunemise käigus tekkinud ettevõtte alla.

image alt text

Uus VKG põlevkiviõlitoodete tootmisega seotud põhivarasid enam ei oma vaid rendib neid pikaajalise lepingu alusel seotud ettevõttelt Kirde Varad AS. Tulenevalt IFRS 16 nõuetest raporteerib VKG pikaajalisi rendikohustusi siiski põhivaradena. Lisaks on 31.12.2022 seisuga jätkuvalt VKG omanduses põlevkivi kaevandamisega seotud varad. Kuigi turutingimused olid 2022 teisel poolaastal jätkuvalt soodsad, siis ei õnnestunud neid täies ulatuses ära kasutada, sest enamus teisest poolaastast Petroter I tehas seisis kapitaalremondi tõttu.

VKG põhitegevus jaguneb kolmeks suuremaks etapiks protsessi ahelas: põlevkivi kaevandamine, põlevkiviõlitoodete tootmine ja energia tootmine. Lisaks kuulub kontserni kaks teenusettevõtet, mis osutavad logistika ja remonditeenuseid peamiselt teistele kontserni ettevõtetele.

Tegevusalad

Meie eesmärk ja üks oluline järjepidev põhimõte on põlevkivitööstuse väärtusahela maksimaalne väärindamine ning pikendamine. VKG tänane väärtusahel on pikim Eestis ning üks pikematest maailmas.

image alt text

Põlevkivi kui õlitootmise toorme maksimaalseks väärindamiseks tegutseme lisaks põhitegevusele ka järgmistes valdkondades:

  1. põlevkivi kaevandamine;
  2. põlevkivi peenkemikaalide tootmine ja müük;
  3. soojus- ja elektrienergia tootmine ja müük;
  4. elektriseadmestike ja -võrkude projekteerimine, ehitus ja remont;
  5. tehnoloogiliste seadmete valmistamine, montaaž, remont ja hooldus.

Põlevkivi kaevandamine

Põlevkivi kaevandame Ojamaa kaevanduses, mis 2024. aastal tähistab oma juba 15. juubelit. Kuna põlevkivikiht asub maardlas enam kui 30 meetri sügavusel, rakendatakse Ojamaal põlevkivi tootmisel allmaakaevandamist.

Ojamaa kaevandus jätkas 2022. aastal oma tavapärast tööd kaevandades aasta jooksul kokku 4,25 miljonit tonni kaubapõlevkivi, mis oli 0,14 miljoni tonni ehk 3% võrra vähem kui aasta varem. Väiksema toodangu peamiseks põhjuseks oli aasta algul lahvatanud COVID-19 juhtumite kiire levik, mille tulemusena oli tipphetkel pea kolmandik ettevõtte töötajatest korraga haiguslehel. Lisaks mõjutasid ettevõtte tegevust pidev sisendite hinnatõus ja suurenenud konkurents tööjõule seoses Eesti Energia kaevandamisvõimsuste kasvatamisega. Uue projektina oli fookuses Uus-Kiviõli kaevanduse avamine, millesse investeeriti aasta jooksul ligi kaks miljonit eurot. Järgnevatel aastatel kasvab selle projekti intensiivsus ja investeeringute maht oluliselt, et tagada võimalikult sujuv ja efektiivne üleminek Ojamaa kaevandusest Uus-Kiviõli kaevandusse.

Ojamaa kaevanduse tootmismahud

2020. aastal

4.14
miljonit tonni kaubapõlevkivi

2021. aastal

4.39
miljonit tonni kaubapõlevkivi

2022. aastal

4.25
miljonit tonni kaubapõlevkivi

Ojamaa kaevandus numbrites

500
töötajat
23.7 km2
pindala
4.5
miljonit tonni kaubapõlevkivi aastast tootmisvõimekust
150
ratastel tehnika ühikut
27 km
konveiereid
81
aukaevurit
image alt text

Tooraine kättesaadavus

Põlevkivi ressursi kättesaadavust hindab VKG nii lühiajalises plaanis ehk varustatus täna kui ka pikaajalises plaanis ehk varustatus tulevikus.

Varustatus täna

VKG põlevkivi vajadus kõiki õlitootmisvõimsusi arvestades on kokku 4,1 miljonit tonni geoloogilist varu aastas (s.o 5,1 miljonit tonni kaubakivi). VKG-le väljastatud kaeveload võimaldavad Ojamaa kaevandusest kaevandada 2,77 miljonit tonni geoloogilist varu (3,5 miljonit tonni kaubakivi) ja kui teised turuosalised oma lubatud kaevemahte täies mahus ei kasuta, siis „tagantjärele kaevandamise mehhanismi“ kaudu on võimalik kaevemahte Ojamaal suurendada kuni 3,5 miljoni tonnini (kaubakivi 4,35 miljonit tonni). See tähendab, et puuduoleva 750 000 tonni kaubakivi ostmiseks (s.o 15% kogu VKG põlevkivi vajadusest) peab VKG saavutama kokkulepped teiste turuosalistega.

2022. aastal jätkus põlevkivi ostmise koostöö Kiviõli Keemiatööstusega. Eesti suurima põlevkivi kaevandaja Eesti Energiaga ei ole 2020. aastal COVID-19 kriisi tõttu peatatud koostööd õnnestunud jätkuvalt taastada. Kuigi 2021. aastal sai VKG jaoks positiivse lahenduse pikalt kestnud vaidlus Eesti Energia müüdud põlevkivi ebaõiglaselt kõrge hinna üle, siis jätkuvalt on koostöö peamiseks takistuseks just erinev arusaam põlevkivi õiglasest hinnast. Seetõttu on üks kolmest Kiviter õlitehasest jätkuvalt konserveeritud ja ootab aega kui ehk Uus-Kiviõli kaevanduse avamise järel suudab VKG ka seda tootmisvõimsust ise toormega varustada.

Varustatus tulevikus

Arvestades VKG kaevemahtusid ja hinnates Ojamaa kaevandusest kättesaadavat ressurssi, siis tõenäoliselt ammendub Ojamaa kaevandus 2028. aastaks. Toormega varustatuse tagamiseks alustas VKG juba 2022. aastal aktiivset investeerimist Uus-Kiviõli kaevanduse avamiseks, sest sujuv üleminek ühest kaevandusest teise nõuab pikka planeerimist ja ranget plaanidest kinnipidamist. Kuigi hea naabri Eesti Energiaga on saavutatud kokkulepped, et kuni uue keskkonnamõjude hinnangu eduka lõpuleviimiseni saab VKG kasutada Uus-Kiviõlis Eesti Energiale eraldatud kaevemäärasid, siis jätkuvalt valitseb risk, et kaevemäärade tõstmise ebaõnnestumisel võib VKG varustatus toormega sattuda ohtu, kui Eesti Energia peaks otsustama tulla Uus-Kiviõlisse kaevandama VKG-ga samal ajal. Selle riski maandamiseks teeb VKG aktiivselt tööd, sest eraettevõte ei saa teha 100 miljoni eurost investeeringut ilma lepingulise kindluseta, et avatavast kaevandusest ka piisavas mahus kivi saadakse kaevandada.

Uus-Kiviõli kaevandus peaks tagama kontserni põlevkiviga varustatuse kuni aastani 2038. Keskkonna säästust lähtuvalt on Uus-Kiviõli kaevandus ainuõige lahendus, sest antud kaeveväli on Kohtla-Järvel olevate põlevkiviõlitehaste suhtes logistiliselt parimas asukohas ning võimaldab maksimaalselt ära kasutada olemasolevat infrastruktuuri. Ojamaa kaevanduse juures asuv põlevkivi rikastusvabrik suudab tagada ka uuelt kaeveväljalt saadava toorme töötlemise ning puudub vajadus täiendavateks maapealseteks ehitustöödeks ja looduse häiringuteks.

Põlevkivi tootmine

Viru Keemia Grupi peamine toodang on põlevkiviõli, mida saadakse põlevkivi ümbertöötamisel.

Põlevkiviõli kasutatakse selle madala väävlisisalduse, väiksema viskoossuse ja madala hangumispunkti tõttu peamiselt raske kütteõli omaduste parandamiseks sh laevakütuste lisandina, keemiatööstuse toorainena ning katelde ja tööstuslike ahjude kütteks. Kuigi suurem osa toodangust eksporditakse, leiab põlevkiviõli ka kohalikku kasutust kuivatites, asfalditehastes ning tööstuslikes ja väikekateldes.

Põlevkivikütteõli toodame kahel tehnoloogial – Petroter ja Kiviter. VKG Kohtla-Järve tootmisterritooriumil asub kolm põlevkiviõli tehast, mis töötavad Petroter-tehnoloogial: Petroter I (2009), Petroter II (2014) ja Petroter III (2015); ning kaks Kiviteri põlevkiviõli vabrikut. Viie tootmisüksuse summaarne töötlemise võimsus on ligi 5 miljonit tonni põlevkivi aastas, millest 70% on Petroteri tehaste osakaal.

2022. aastal töötas kontsern ümber 4,27 miljonit tonni põlevkivi, mis on 5,8% vähem kui aasta varem. Põlevkivi töötlemise maht vähenes peamiselt Petroter I tehaste rekonstrueerimise tõttu, aga oli ka teisi erakorralisi takistusi, mis vähendasid senist kõrget töökindlust. Kuigi taaskord suudeti õlitoodete väljatulekut ümbertöödeldud põlevkivi tonni kohta parandada, siis selle mõju jäi tagasihoidlikuks ja võrreldes aasta varasemaga vähenes õlitoodete toodang 5,7% võrra 583 000 tonnini. 2023. aastal oodatakse tootmise olulist kasvu peamiselt Petroter I töökindluse paranemise arvelt.

Vedelkütuste hinnad kerkisid sõja algusest tarnete ebakindluse ja teadmatuse mõjul suveks ligi 50%, teatud rahunemine toimus tänu eeldatavale III ja IV kvartali majanduslangusele suurimates tootmismaades (Hiina, USA, India). Aasta lõpu seisuga fikseerus ICE Brent isegi mõnevõrra madalamal tasemel kui 2021.aasta lõpus.

Aasta suurprojekt: Petroter I ulatuslik rekonstrueerimine

Viru Keemia Grupi esimene Petroter-tehnoloogial töötav põlevkiviõlitehas käivitati 2009. aastal. Petroter I tehas on oma tegevusaja jooksul töödelnud 10 miljonit tonni põlevkivi ja tootnud üle 1 miljoni tonni valmis põlevkiviõli. 2021. aastal algasid aktiivsed ettevalmistused Petroter I tehase suuremahuliseks rekonstrueerimiseks ning rekonstrueerimistöödega alustati 17. juunil ning taaskäivitati 11. novembril. Töid teostati paralleelselt Petroter I erinevates jaoskondades, kaasatud oli üle 30 alltöövõtja nii Eestist kui ka välismaalt.

Lõhna heide korstnast väheneb üle

10

korra

CO heide korstnast väheneb üle

10

korra

Tolmu heide korstnast väheneb üle

80%

Toodangu kasv

13%

Projektis osales

525

inimest väljaspoolt kontserni

Investeeringu maht

20

miljonit eurot

Tehtud tööd

  • Katel-utilisaatori vahetus
  • Reaktori renoveerimine
  • Elektrifiltri vahetus
  • Automaatika uuendus
  • Erinevate protsessi sõlmede töökindluse tõstmine

Ajakava

  • Planeeritud 150 päeva
  • Teostus 143 päeva

Kontserni põlevkiviõli toodang

tonnides

2019
636 512
2020
612 039
2021
618 099
2022
583 000

Laevakütuste turg täna: laevanduse veomahud on kasvavas trendis

Laevandus on maailma tänase majandusstruktuuri selgroog – üle 80% kaubavahetusest toimub meritsi. Seoses globaalse majanduskasvu, maailma elanikkonna kasvu ning järjest intensiivsemaks muutuva rahvusvahelistumisega on viimase kahe kümnendi jooksul tõusnud märgatavalt ka kaubavahetuse maht merel. Kui 2000ndal aastal veeti merel 6 mld tonni kaupa, siis 2018ndaks aastaks oli maht tõusnud pea kaks korda – 11 mld tonnini (UNCTAD 2019, 72). Samas veetakse kaupa pikemate vahemaade taha ning tonnkilomeetrites on samal perioodil vedude maht suurenenud veidi üle kahe korra – 48 000 mld tonn-kilomeetrilt 98 000 mld tonn-kilomeetrini (UNCTAD 2020, 6). Meretranspordi geograafia on samuti laienenud ja viimase 20 aastaga on märkimisväärselt suurenenud arenguriikide roll maailma merekaubavahetuses. Kui 2000ndal aastal olid arenguriigid 30% kaupade sihtriigiks, siis 2018ndaks aastaks oli see osakaal juba 64%, samal perioodil on arenguriigid olnud stabiilselt 60% kaupade lähteriigiks.

80% laevandussektori kütusetarbimisest tuleneb rahvusvahelisest kaubavahetusest, mis tegi märkimisväärse tõuse energiatõhususes – veetud tonni kohta on KHG emissioon 32% väiksem, kui aastal 2000. Täna seilab merel üle 120 000 laeva, mille kandevõime ületab 100 tonni. 90% laevadest on kaubalaevad keskmise elueaga 21 aastat. Mis omaette tähendab, et igasugused tehnoloogilised uuendused nõuavad aega.

mld tonn-km

Chart
Allikad: United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), 2020. Review of Maritime Transport 2019. International Transport Forum, OECD (ITF&OECD), 2019. Transport Outlook 2019

Läänemere laevatranspordi hind kasvas aastaga 243% võrra

  • Kütuste tarnete veomahud on taastunud pandeemiaeelsele tasemele ja kasvavad edasi.
  • Suurte toornaftat vedavate nn dirty tankerite rendihinnad ületavad 100 000 USD ja laevaomanike kasumid on suurenenud 2-3 korda.
  • Vene sanktsioonid - nii Venemaa vastased, kui Venemaa enese poolt kehtestatud vastusanktsioonid - sunnivad Euroopa riike ostma kütuseid kaugemalt, mis kergitas laevade rendihindasid.
  • Prognoosijärgselt põhjustavad tarnemarsruutide muudatused naftatankerite nõudluse tasemeni, mida pole nähtud kolmkümmend aastat.

Baltic Exchange Dirty Tanker Index, Percent Change from Year Earlier

Chart

Dets 2021

Jan 2022

Veebr 2022

Märts 2022

Apr 2022

Mai 2022

Juun 2022

Juul 2022

Aug 2022

Sept 2022

Okt 2022

Nov 2022

Allikad: Portaalid U.S Global Investors ja RigZone

Põlevkiviõlist peab saama üks paljudest alternatiividest

Kui me soovime sellel kümnendil Venemaa energiat asendades kodumaist põlevkiviõli rohkem kasutada, siis peab muutma eurodirektiive. Kui tahame käesoleval talvel (siin on mõeldud 2022. – 2023. kütteperiood) olla valmis senisest enam põlevkiviõli tarbima, siis peab riik andma nii ettevõtjatele kui ka Keskkonnaametile selge sõnumi, millistel juhtudel on põlevkiviõli kasutamine aktsepteeritud. Signaal peab olema piisavalt selge ja õiguskindlust andev, et ettevõtjad teostaksid vajalikud investeeringud ning võtaksid ette tee vastavate lubade taotlemiseks. Näiteks põleti tellimine Saksamaalt võib võtta kuni kolm kuud. Kindlasti peab riik juba ette tagama ka Keskkonnaametile täiendava inimressursi menetluste kiirendamiseks. Kui kriis on käes, siis on selleks kõigeks juba hilja.

Suurem selgus on vajalik ka kohalikele õlitootjatele. Maailmaturul on põlevkiviõli nõutud kaup ning ukse taga on järjekord välisklientidest, kes on valmis kogu kauba koheselt ära ostma. Kas ja mis mahus vajab õli koduturg, on täna ebaselge. Selge on see, et kaupa lihtsalt lattu ei toodeta ning kaheteistkümnendal tunnil esitatud ostusoov võib jääda talvel rahuldamata.

Saksamaal on võimul rohelised ning isegi nemad mõistavad vajadust taaskäivitada söejaamad, sest muud energiat lihtsalt ei ole. Loodan, et ka Eesti saab üle valehäbist ning loob paremad tingimused ettevõtjatele meie endi riigis toodetud energia kasutusele võtmiseks.

Ahti Asmann

Viru Keemia Grupi juhatuse esimees

Põlevkiviõlist peab saama üks paljudest alternatiividest

Kui me soovime sellel kümnendil Venemaa energiat asendades kodumaist põlevkiviõli rohkem kasutada, siis peab muutma eurodirektiive. Kui tahame käesoleval talvel (siin on mõeldud 2022. – 2023. kütteperiood) olla valmis senisest enam põlevkiviõli tarbima, siis peab riik andma nii ettevõtjatele kui ka Keskkonnaametile selge sõnumi, millistel juhtudel on põlevkiviõli kasutamine aktsepteeritud. Signaal peab olema piisavalt selge ja õiguskindlust andev, et ettevõtjad teostaksid vajalikud investeeringud ning võtaksid ette tee vastavate lubade taotlemiseks. Näiteks põleti tellimine Saksamaalt võib võtta kuni kolm kuud. Kindlasti peab riik juba ette tagama ka Keskkonnaametile täiendava inimressursi menetluste kiirendamiseks. Kui kriis on käes, siis on selleks kõigeks juba hilja.

Suurem selgus on vajalik ka kohalikele õlitootjatele. Maailmaturul on põlevkiviõli nõutud kaup ning ukse taga on järjekord välisklientidest, kes on valmis kogu kauba koheselt ära ostma. Kas ja mis mahus vajab õli koduturg, on täna ebaselge. Selge on see, et kaupa lihtsalt lattu ei toodeta ning kaheteistkümnendal tunnil esitatud ostusoov võib jääda talvel rahuldamata.

Saksamaal on võimul rohelised ning isegi nemad mõistavad vajadust taaskäivitada söejaamad, sest muud energiat lihtsalt ei ole. Loodan, et ka Eesti saab üle valehäbist ning loob paremad tingimused ettevõtjatele meie endi riigis toodetud energia kasutusele võtmiseks.

Ahti Asmann

Viru Keemia Grupi juhatuse esimees

image alt text

VKG põlevkiviõli tootmine vastab parimale võimalikule tehnikale ning sellega seotult on tagatud ka tootmistegevuse kõrgetasemeline keskkonnakaitse

Tööstuse käitistele kohalduvad õhku, pinnasesse ja vette paisatud saasteainete ja jäätmetekke keskkonnanõuded nähakse ette tööstusheite direktiivi (2010/75/EL) raamistikuga (edaspidi THD). Eestis on THD üle võetud tööstusheite seadusega (edaspidi THS). THS ja sellega seotud aktid reguleerivad detailsemalt parima võimaliku tehnika (edaspidi PVT) süsteemi ning sellekohast keskkonnakomplekslubade väljastamist.

PVT-de süsteem tähendab lihtsustatult, et tööstuse käitised jaotatakse tehnoloogiliselt võrreldavatesse gruppidesse ja keskkonnanõuded seatakse grupi eesrindlikumate järgi. Selline lähenemine võimaldab võrrelda vaid tehnoloogiliselt sarnast tööstust. EL-is vaid Eestis asuv põlevkiviõli tööstus moodustab loogiliselt täiesti eraldiseisva grupi. Seega kui nt maagaasi põletamist on käsitletud üleeuroopalise PVT järelduste dokumendiga, mis uttegaasile ei kohaldu, siis on uttegaasi põletamise osas võetud THD raamistikus vastu siseriiklikud PVT järeldused. Nii kohaldub põlevkiviõli tööstusele kaks kehtivat Eesti PVT järeldust:

  1. põlevkiviõli tootmise PVT järeldused;
  2. põlevkivi energeetilise kasutuse PVT järeldused.

Käitisele väljastatud keskkonnakompleksluba sisaldab kõiki olulisi keskkonnaga seotud elemente sh õhku, vette ja pinnasesse emiteeritavaid saasteaineid, müra ja riskide minimeerimist, materjali- ning energiaefektiivsuse nõudeid, mis kõik seatakse lähtuvalt PVT järeldustest. Seega on THS-i kohaselt kehtivate PVT-de alusel VKG käitistele väljastatud keskkonnakompleksload riigi kvaliteedimärk sellest, et VKG tootmistegevus vastab kõrgetasemelise keskkonnakaitse nõuetele. Selle üle võivad kõik VKG töötajad uhked olla.

VKG käitised on kõrgetasemelist keskkonnakaitset võimaldavalt tegutsenud rohkem kui 25 aastat, sealjuures 12 aastat THD raamistikus ja PVT-de alusel ning teinud PVTga kooskõlalisi pikaajalise tasuvusega investeeringuid. Seega on VKG teadlikult valinud tehnoloogilised protsessid ja lahendused, mille kasutuselevõtmisel on võimalik täita keskkonnanõudeid tasemel, mis on PVT-dele tuginevalt tunnistatud tehniliselt ja majanduslikult realistlikeks. Senine PVT-del tuginev süsteem on end kõrgetasemelise keskkonnakaitse tagamisel õigustanud ja senise praktikaga on põhjendatud jätkata.

2022. aasta suvel avalikustas Euroopa Komisjon THD muutmise eelnõu, millega tehakse muuhulgas põhimõtteline ettepanek osaliselt kaugeneda seni kehtinud põhimõtetest universaalsema lähenemise kasuks.

Kindlasti ei tohi THD põhimõtete muutumine tuua kaasa olukorda, kus ettevõtetele soovitakse hakata kohaldama põlevkiviõli tööstusele kohalduvate PVT järelduste väliseid karmimaid nõudmisi. Nt põlevkiviõli tööstusele mõne teise tööstusharu normide kohaldamine võib viia olukorrani, kus puuduvad tehniliselt ja majanduslikult realistlikud lahendused selliste põhjendamatute nõuete täitmiseks.

Kuna põlevkiviõli tööstus on strateegiliselt riigile maavara väärindajana jätkuvalt oluline riigi tuluallikas ja põlevkiviõli tööstus on oluline elektri- ja soojusenergia pakkuja ning Ida-Virumaa sotsiaalse stabiilsuse garanteerija, on riigil THD poliitika kujundamisel vaja seista sõnapidavalt põlevkiviõli tööstusele pikaajalise tasuvusajaga investeeringute tegemist toetava õigusruumi eest.

VKG ootus riigile on, et:

  • riik koostab põlevkiviõli tööstust puudutavad THD põhimõtete muutmise seisukohad ja kaitseb neid edukalt viisil, et põlevkiviõli tööstust ei koormataks PVT-de väliselt täiendavate kohustustega.
  • riik töötab põlevkiviõli tööstusele kohalduvad PVT järeldused jätkuvalt välja selliselt, et otsitaks tehnoloogiliselt realistlikke ja majanduslikult põhjendatud lahendusi, mis arvestades saadavat keskkonnakasu, on mõistlikud.
  • riik tunnistab, et THD põhimõtete muutmine kannab Eesti tööstusettevõtete jätkusuutlikkuse osas olulisi riske, mis avalduvad pikaajalise mõjuna nii majandus- ja sotsiaalarengus kui ka riigi maksutulus, ning peab vajalikuks selliste riskide teadvustamiseks ja maandamiseks ning sobiva lahenduse leidmiseks koostada THD eelnõu mõjuanalüüs koostöös keskkonnaministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, rahandusministeeriumi ja ettevõtlusorganisatsioonidega.

THD põhimõtteks peab jääma erinevates tööstuse valdkondades PVT järeldustele tuginevalt investeeringute suunamine tehnoloogiatesse, mille elluviimine on saadavat keskkonnakasu arvestades mõistlik, tehniliselt ja majanduslikult realistlik. Seega peab ka põlevkiviõli tööstuse käsitlus THD raamides erisusena säilima ning põlevkiviõli tööstuse arengut võimaldama.

Viljar Kirikal

Viru Keemia Grupi regulaatorsuhetejuht

Põlevkivikeemia

Lisaks õlitoodetele toodab VKG ka põlevkivi peenkeemiatooteid. Orgaanilisest osast toodetakse väga kalleid suure puhtusastmega üle 99% kemikaale, mis lähevad nii kosmeetikasse, farmaatsiasse, autokummitööstusesse kui ka elektroonikasse. Lõppkasutajate hulgas on sellised nimekad firmad nagu Schwarzkopf, Lexus, Samsung.

Kokku toodeti 2022. aastal 2 117 tonni peenkeemia- ja fenooltooteid. Täna kasutusel oleva tehnoloogia puhul toimib põlevkivi peenkeemia tootmine Kiviter tehaste protsessi jääkaine – fenoolvee ümbertöötlemisel. LG.

Fenooltoodete müügil jätkasime 2021. aastal saavutatud positsioonidel, täitsime pikki tarnelepinguid ning sõlmisime ka uusi. Peamine kaubavoog liigub endiselt Aasia suunas. Peenkeemia portfellis olevatest toodetest annab peamise müügimahu 2-metüülresortsiin. Fenooltoodangut, Rezoli, Honeyoli ja puhtaid resortsiine realiseeritakse peamiselt ekspordiks keemiatööstuse ettevõtetele. Sihtturud on Hiina, Suurbritannia, India, Itaalia, Saksamaa ja USA.

Rohkem infot peenkeemiatoodete kohta leiad:

www.finechem.eu

Soojuse, auru ning elektri tootmine

Saja-aastane kogemus põlevkivi väärindamises on õpetanud meid saama põlevkivist palju enamat kui lihtsalt õli. Põlevkivi väärindamine käib VKG-s õli, elektrienergia ja soojuse koostootmisel, mis on keskkonnasäästlikem ja majanduslikult efektiivseim viis maavara kasutuseks.

Õlitootmise protsessis tekkivad põlevkivigaasid, mis ei kondenseeru õlideks, kasutatakse ära soojuse, auru ja elektri tootmiseks. Soojusenergiat edastatakse kohalikku keskküttevõrku, auru müüakse naabruses asuvatele tootmisettevõtetele ja oma tarbimisest üle jääv elekter müüakse VKG Elektrivõrkudele või börsile. Lisaks kasutame põlevkivigaase ka lubjatehases, mille toodangut tarbivad meie enda väävlipüüdjad suitsugaaside puhastamiseks. Selline tootmisahel tagab põlevkivis sisalduva energia maksimaalselt efektiivse ja keskkonnasäästliku kasutuse.

2022. aastal vähenes elektrienergia toodang 11% võrra, 364 GWh-ni. Selle põhjuseks oli põlevkivi ümbertöötamisese langusega kaasnenud väiksem sisendenergia kogus. VKG Energia elektritoodang moodustas 2022. aastal 4,2% kogu Eestis toodetud elektrist ja 3,8% kogu Eestis tarbitud elektrist.

Elektrienergia keskmised hinnad Nord Pool Spot Eesti hinnapiirkonnas aastatel 2013 – 2022, EUR/MWh

Chart

2022. aasta keskmine elektrienergia hind börsil NPS EE tõusis võrreldes eelneva aastaga 122% võrra. VKG Energia OÜ keskmine elektrienergia müügihind 2022. aastal oli 136,18 EUR/MWh (2021. aastal 67,08 EUR/MWh), hind tõusis aastaga 103% võrra. Elektrienergia müügist 52% toimus fikseeritud hinnaga.

Väljastatud soojusenergia kogus langes samas ainult 3,6% võrra 491 GWh-ni, põhjuseks peamiselt aasta varasemaga võrreldes soojem ilm.

Juba aasta alguses pöördus VKG Energia Konkurentsiameti (KA) poole uue soojusenergia müügitariifi kooskõlastamiseks vastavalt varasemalt kokkulepitud metoodikale. Kuna sisendite hinnatõusust tingituna oli toodetava soojusenergia hind pea 40% võrra tõusnud, siis hakkas Konkurentsiamet otsima võimalusi uue tariifi fikseerimise pidurdamiseks. Ligemale aasta kestnud vaidluste tulemusena ei jäänud VKG Energial üle muud kui aktsepteerida KA muudatusi senises metoodikas, millega kaasnevalt 2022. aasta lõpus kinnitatud uus tariif kattis ainult poole aset leidnud kulude tõusust.

image alt text

Energia üle 30 000 kliendile

Elektrienergia müügi ja võrguteenuste osutamisega tegeleb kontsernis Kirde-Eestis asuv tütarettevõte VKG Elektrivõrgud, kelle teeninduspiirkond hõlmab Narvat, Narva-Jõesuud ja Sillamäed.

2022. aastal jaotas ettevõte elektrienergiat 243,2 GWh. Võrreldes 2021. aastaga langes võrguteenuste maht 4,2%. Tarbimismahud kasvasid mõnevõrra vaid keskpinge klientidel, teistes kliendirühmades mahud langesid. Languse peamisteks põhjusteks olid kõrgetest elektrienergia hindadest tingitud kokkuhoid ja halvenenud majanduslik olukord.

VKG Elektrivõrgud müüb elektrienergiat klientidele üle Eesti sõltumata piirkonnast. Elektrienergia müük toimub hinnapakettide alusel või üldteenuse korras nendele klientidele, kes tarbisid elektrienergiat ilma elektrilepinguta. Vastavalt elektrituruseaduse muudatustele hakkas ettevõte oktoobrist pakkuma universaalteenust kodutarbijatele.

2022. aastal müüs ettevõte elektrienergiat 95,3 GWh. Võrreldes 2021. aastaga langes elektrienergia müügimaht 14,1%. Kuna elektrienergia börsihinnad 2022. aasta jooksul hüppeliselt kasvasid, siis kujunes elektrienergia realisatsioon 2021. aastaga võrreldes oluliselt kõrgemaks.

Ettevõte kasutab elektrivõrgu arendamisel võimalikult väikse keskkonnamõjuga seadmeid ja keskkonda hoidvaid tööprotsesse. Järjest enam ettevõtte poolt edastatavast elektrienergiast tuleb taastuvatest energiaallikatest ja on toodetud samas võrgupiirkonnas. Klientidele soovitame oma elektritarbimist juhtida, et seeläbi ökoloogilist jalajälge vähendada.

Eriprojektid: alajaamade ehitamisest metallkonstruktsioonide tootmiseni

Kontserni tütarettevõte Viru RMT on rahvusvahelisel turul tegutsev mitmekülgset oskusteavet koondav inseneritegevuse ja projektijuhtimise keskus. Mitme aastakümne pikkuse kogemusega ettevõte pakub remondi- ja montaažiteenuseid ning metallkonstruktsioonide ja metalldetailide tootmist, paigaldamist ja hooldust.

Viru RMT tegevusalad

  • elektritööd laelambist alajaamani;
  • tehniliste seadmete projekteerimine, tootmine ja paigaldus;
  • automaatjuhtimissüsteemide projekteerimine, paigaldus ja seadistamine;
  • kontrollmõõteriistade remont ja kalibreerimine;
  • tõstetööd ning tõsteseadmete hooldus ja remont;
  • projektijuhtimine terviklike tehniliste lahenduste teostamiseks.

2022. aasta suuremad alustatud ja realiseeritud projektid

  • Petroter I põlevkiviõli tehase automaatika rekonstrueerimine;
  • Gaasi sisseande seade puidutööstuse jaoks, tellijaks Estanс ASile;
  • kaadur valumetalli tööstuse jaoks, tellijaks on Elkem Iceland Ltd;
  • Konsu pumbajaama juhtimissüsteemi moderniseerimine;
  • Narva-Jõesuu linna tänavavalgustuse taristu renoveerimise teine ja kolmas etapp;
  • Sillamäe Vanalinna koolimaja elektrivarustuse ehitustööd;
  • Sillamäe kergejõustiku- ja jalgpallistaadioni elektrivarustuse rekonstrueerimise ehitustööd;
  • Eleringi alajaamadele elektritoiteseadmete ostmine ja paigaldamine;
  • uue alajaama ehitustööd Narvas.
  • Rikastusvabriku juhtimissüsteemi uuendamise projekt

Ülevaate tehtud töödest leiad Viru RMT kodulehelt

www.virurmt.com