11Juhtimine

Kontserni tegevjuhtimise eest vastutab Viru Keemia Grupi juhatus, mis koosneb viiest liikmest.

Kolm juhatuse liiget – Ahti Asmann, Meelis Eldermann ja Jaanis Sepp – juhivad kontserni tööd tervikuna ning kuuluvad tütarettevõtete nõukogudesse. Kaks juhatuse liiget – Margus Kottise ja Nikolai Petrovitš – on kontserni strateegiliselt kõige tähtsamate ettevõtete juhid. Aasta jooksul juhatuse liikmete osas muudatusi ei toimunud.

Kontserni juhatus võtab vastu kõik majandustegevust puudutavad olulisemad otsused ning tema ülesandeks ka äriühingu esindamine. Kõikides kontserni õigustoimingutes esindavad ettevõtet kaks juhatuse liiget koos, kusjuures üks nendest peab olema kas juhatuse esimees või aseesimees.

Juhatuse liikmetele makstakse igakuiselt teenistustasu, mis koosneb tasust juhatuse liikme ülesannete täitmise eest ning ärisaladuse hoidmise ja konkurentsikeelu järgimise eest. Juhatuse liikmete ülesanded on fikseeritud juhatuse liikmetega sõlmitud teenistuslepingutes. Teenistuslepingu järgi on juhatuse liikmetel võimalus saada täiendavat rahalist tasu, mille maksmine toimub nõukogu otsuse alusel.



image alt text

Ahti Asmann
VKG juhatuse esimees
Ametisse määramise aeg
21.09.2015

image alt text

Meelis Eldermann
VKG juhatuse aseesimees, tehnikadirektor
Ametisse määramise aeg
06.03.2008

image alt text

Jaanis Sepp
Finantsdirektor
Ametisse määramise aeg
15.04.2016

image alt text

Margus Kottise
VKG Kaevandused juhatuse liige
Ametisse määramise aeg
09.05.2000

image alt text

Nikolai Petrovitš
VKG Oil juhatuse liige
Ametisse määramise aeg
26.04.1999

Juriidiline struktuur seisuga 31.12.2020

  • Viru Keemia Grupp AS
    • VKG Oil AS 100%
      • VKG Energia OÜ 100%
    • VKG Kaevandused OÜ 100%
    • VKG Logistika AS 100%
    • Viru RMT OÜ 100%
    • VKG Soojus OÜ 100%
    • VKG Elektrivõrgud OÜ 100%
    • VKG Diisel OÜ 100%

Ettevõtte üldjuhtimine


Me usume, et ettevõtte tõhus üldjuhtimine on hea äritegevuse alus. Tõhus üldjuhtimine võimaldab ettevõttel töötada sujuvalt, tagades, et kõigil on selge arusaam rollide, kohustuste, õiguste ja vastutuse jaotusest.

Emaettevõtte juhatuse tegevuse järele valvab viieliikmeline nõukogu, mille koosseisu kuuluvad:


image alt text

Toomas Tamme

(esimees)

image alt text

Priit Piilmann

image alt text

Margus Kangro

image alt text

Ants Laos

image alt text

Elar Sarapuu

Aruandluse perioodi jooksul nõukogu koosseis ei muutunud. Nõukogu istungid toimuvad kord kuus, reeglina iga kuu viimasel kolmapäeval.

Auditikomitee

Audiitortegevuse seaduse kohaselt loetakse kontserni Viru Keemia Grupp avaliku huvi üksuseks, millel peab olema moodustatud auditikomitee.

Vastavalt põhimäärusele on auditikomitee Viru Keemia Grupi nõukogu nõuandev organ raamatupidamise, audiitorkontrolli, riskijuhtimise, sisekontrolli ja -auditeerimise, järelevalve tegemise ja eelarve koostamise valdkonnas ning tegevuse seaduslikkuse osas. VKG auditikomitee liikmed on Ants Laos (komitee esimees), Priit Piilmann, Margus Kangro ja Elar Sarapuu.

Aktsia ja aktsiakapital

2020. aasta 1. jaanuari seisuga oli VKG aktsiakapitali nimiväärtuseks 6 391 164,21 eurot. Aastatel 2008–2020 aktsiakapitalis muudatusi toimunud ei ole. Viru Keemia Grupi aktsiad ei ole noteeritud väärtpaberibörsil.

Ettevõttel on neli aktsionäri ning nende osalus oli 31.12.2020 seisuga järgmine:

  • OÜ Tristen Trade 38,91%,
  • OÜ Alvekor 25,49%,
  • Ants Laos 19,53%,
  • OÜ Sergos Invest 16,07%.
image alt text

Riskijuhtimine

Viru Keemia Grupi riskijuhtimispoliitika kujundamise ja riskijuhtimise eest vastutab kontserni juhatus.

Riskijuhtimise aruande viimane ülevaatus toimus 2020. aasta neljandas kvartalis. Aruanne käsitleb riske erinevatest valdkondadest: strateegilised, operatsioonilised, finants- ja vastavusriskid. Iga riski korral on hinnatud selle esinemise tõenäosust ja mõju: kriitiline, tingimuslik, vähese mõjuga, väheolulised ja ebaolulised. Igale riskile on määratud vastutaja ning maandumismeetmete kava. Riskid lähtuvad kontserni tähtsaimatest eesmärkidest, mis on seotud VKG taotlusega põlevkivi maksimaalselt väärindada ja efektiivseimal viisil töödelda.



Meie riskijuhtimise tegevused

  • riskide identifitseerimine;
  • riskide vähendamise meetmete planeerimine;
  • riskide monitooring ja riskide vähendamise meetmete täitmise kontroll.

Viru Keemia Grupi riskijuhtimise eesmärgid on:

  • toetada juhtimisotsuste tegemist;
  • vältida või vähendada kahjusid kontserni varale ja mainele;
  • tõsta ettevõtte tegevuste efektiivsust;
  • tõsta ettevõtte ressursside (kapital, energia, töötajad) kasutamise efektiivsust;
  • vähendada ootamatute olukordade tekkimist ja luua nende jaoks riskistsenaariumid ja tegevuskava.

Tururiskid ja õigusriskid

Põlevkiviõli müük moodustab 2/3 kontserni realiseerimise netokäibest, seega on nafta ja naftatoodete turuhindade muutuse risk kontserni tegevuse paratamatu osa. Valdav osa müügilepingutest on sõlmitud tingimusel, et toote müügihind on otseselt seotud naftatoodete börsihindadest. Teine osa sõltub maailmaturu hindadest kaudselt. Põlevkiviõli müügihind võib langeda nii seoses nafta maailmaturu hinna langemisega kui ka dollari nõrgenemisega. Õlituru hinnakõikumiste riski maandamiseks kasutame riskimaandamisinstrumente, näiteks tulevikutehingud, kogume rahalist reservi, jälgime pidevalt turuolukorra ning uuendame finantsmudeli, korrigeerides vastavalt strateegilistele ülesannetele.

Teiseks oluliseks tururiskiks on CO2 kvootide turuhind ning eraldatavate kvootide kogus. CO2 kvootide ulatuslik hinnatõus tekitab õlitootmisele suure täiendava maksukoormuse, mistõttu õlitootmise omahind tõuseb kallimaks kui õli turuhind ja muudab äritegevuse seetõttu perspektiivituks.

Põlevkiviõlitööstus on osa EL-i nafta rafineerimis- ja süsinikulekke sektorist, millele eraldatakse tasuta CO2 kvoote. Hetkel on teada kauplemisreeglid ja tasuta CO2 kvootide eraldamise metoodika aastani 2025. Edasisene metoodika on alles kujundamisel. Kontserni majandustegevuse ja konkurentsivõime tagamise osas on oluline roll Rohepöörde käigus vastuvõetavatel otsustel Euroopa Parlamendis ja Komisjonis, mis võivad oluliselt vähendada põlevkiviõli tootmisele eraldatavaid tasuta CO2 kvootide koguseid ja tõsta kvootide ostuhinda.

Maandamismeetmeteks on regulatsioonide monitooring, õigeaegsed investeeringud CO2 jalajälje vähendamiseks, puudujäävate CO2 kvootide ost turult jne.



Looduskeskkonnaga seotud riskid

Töötleva tööstuse esindajana ja süsinikku sisaldava kütuse tootjana kaasnevad VKG tegevusega keskkonnariskid, mis avalduvad nii põlevkivi kaevandamisel kui ka selle väärindamisel. VKG eesmärk on olla omas sektoris teerajajaks, näidates teistele eeskuju, kuidas on võimalik traditsioonilises tootmises esinevaid keskkonnariske lahendada nutikalt ja tänapäevaseid tehnoloogiaid kasutades. Viimase 15 aasta jooksul on kontsern oma jalajälje vähendamiseks investeerinud 86 miljonit eurot erinevatesse keskkonnaprojektidesse. Investeeringute peamine fookus on olnud ressursi maksimaalselt efektiivsel kasutamisel ja kaasnevate keskkonnamõjude leevendamisel.

Lisaks tootmistegevusest tulenevate keskkonnariskide maandamisele on sama oluline nendest riskidest avalikult rääkimine ja erinevate huvigruppide kaasamine diskussiooni, et jõuda ühisele arusaamisele ja üksteise mõistmisele.



Tegevusriskid

Tegevusriskide taga on puudulikud, ebaefektiivsed protsessid, süsteemid ning inimeste ebapiisavad kompetentsid või tegevused tööprotsesside juhtimisel. Tegevusriskide vältimiseks on kontsernis väljatöötatud riskijuhtimise põhimõtted, erinevad standardid ja juhtimissüsteemid. Tegevusriskide all käsitleme tehnoloogilisi ja IT-alaseid riske samuti operatsioonilisi riske, mis on seotud väliskeskkonnaga, näiteks klientidest ja tarnijatest tulenevaid.

Pöörame suurt tähelepanu tööohutuse ja töökeskkonnaga seotud riskidele. Kõikides kontserni ettevõtetes on juuratatud vastavad süsteemid tegevuse juhtimiseks ning seireks. Tööohutusealaseid riske käsitleme lähtudes põhimõttest, et ennetamine on olulisem kui tagajärgedega tegelemine. Kontsernis on kasutusel ohuolukordade registreerimise süsteem, mis on avatud kõikidele töötajatele, partneritele, tootmisterritooriumi külastajatele. Fikseeritud ohuolukordade süvaanalüüs ning õigeaegne kõrvaldamine on ennetanud mitmeid potentsiaalseid tööõnnetusi.

Eelmise aasta kogemusele tuginedes käsitleme eraldi riskina laialdase levikuga epideemiad ja pandeemiad (nt COVID19), mis võivad ettevõttele kaasa tuua kompleksseid probleeme:

  • võimalik mõju töötajate tervisele;
  • haiguse laialdane levik võib põhjustada tootmisseisakuid;
  • haiguse laialdase leviku piiramiseks kasutatavad meetmed võivad kaasa tuua õli nõudluse vähenemise.

Erilise fookuse all on pettuseriski juhtimine. Pettuse- ja varguseriski realiseerumise ohu ning võimaliku kahju saamise vähendamiseks tegeleme ennekõike ennetusmeetmete ja tõhususe suurendamisega. Korrapäraselt viiakse läbi pistelisi kontrolle ning tõhustatakse protsesside läbipaistvust. Suur tähelepanu on suunatud pettuste avastamise ja reageerimise kiirusele. Fookuses on igapäevane töö kontserni töötajate informeerituse suunas ning nende julgustamine pideva tagasiside andmiseks, milleks on loodud rida operatiivseid kanaleid.



Võitlus korruptsiooniriskiga

Korruptsioonivastane võitlus on VKG kontsernis olnud alati tähtsal kohal. VKG on tuvastanud kolm olulisemat korruptsiooniriski koos nende maandamiseks kasutavate meetoditega:


  1. Altkäemaksu andmine kontserni huvide saavutamiseks

    VKG on vastutustundlik ja läbipaistev ettevõte, kus korruptsiooni ja altkäemaksude suhtes on kehtestatud nulltolerants.

  2. Altkäemaksu võtmine hankijate ja koostööpartnerite valimisel

    Kontsernis on kehtestatud hankepoliitika, mille eesmärk on vältida kallutatud hankeid ja valida alati välja kontserni jaoks soodsaim koostööpartner. Hankepoliitika täitmist jälgib sisekontroll regulaarsete seiretega.

  3. Juhtivate töötajate huvide konflikt ettevõtte huvide esindamisel

    Kontsernis on välja töötatud majanduslike huvide aruande esitamise kord, mille raames juhtivad töötajad peavad raporteerima oma osalused ja seosed erinevates kontsernivälistes äriühingutes. Juhatuse liikmetel on keelatud osutada konkurentsi igas VKG tegevusvaldkonnas, kui nõukogu ei ole selleks andnud eelnevat kirjalikku nõusolekut.

Kontsernis toimib spetsiaalne konfidentsiaalne kanal (vihje@vkg.ee), mille kaudu saab iga töötaja või kolmas isik teada anda kontserni tegevusega seotud rikkumistest, olgu tegemist korporatiivse juhtimise, ärieetika, inimõiguste järgimise, töökorralduse, ohutuse, töökaitse, toodangu ja teenuste kvaliteedi või muude korruptiivse iseloomuga küsimustega.

Võimaliku huvide konflikti ennetamine

Kontserni korporatiivne juhtimissüsteem hõlmab normide ja protseduuride kompleksi, mis on suunatud huvide konflikti välistamisele kontserni juhtimisorganite vahel.

Konflikti tekkimise korral on ette nähtud mehhanismid vajalike meetmete võtmiseks selle täielikuks reguleerimiseks, samuti tingimuste loomiseks, mis välistaksid konflikti tulevikus.

Huvide konflikti ennetusega tegelevad koostöös kontserni siseaudit ja teised kompetentsed allüksused. Võimalike huvide konfliktide ennetamiseks on kontsernis kehtestatud kindlad piirangud ja nõuded nõukogu ja juhatuse liikmete jaoks. Juhatuse liikmetel on keelatud osutada konkurentsi Viru Keemia Grupi tegevusvaldkonnas, kui nõukogu ei ole selleks andnud eelnevat kirjalikku nõusolekut.

Aruandeaastal ei tekkinud huvide konflikte ei juhatuse ega nõukogu liikmetel.

Välistamaks huvide konflikti tekkimist, on kontserni kuuluvate äriühingute juhatuste liikmetel ja keskastme juhtidel mis tahes muudatuste toimumisel kohustus esitada kinnitatud vormis deklaratsioon juriidilise isiku aktsiate/osakute omamise ja/või juriidilise isiku juhtorgani liikmeks olemise ja/või füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemise kohta.