8Arendame tuleviku
lahendusi

2020. aasta arendustegevusi mõjutas Euroopa Komisjoni kliimaneutraalsuse eesmärgi seadmine ja selle saavutamiseks loodud roheleppe avalikustamine. Rohelepe ei mõjuta VKG tootmist kohe, kuid sellel on otsene mõju põlevkivi väärindamisega seotud arendusprojektidele.



image alt text

Eelmisel aastal jätkus koostöös Eesti Energiaga põlevkiviõli eelrafineerimistehase arendamine. Projekti eesmärk oli väärindada kogu Eestis toodetav põlevkiviõli madala väävlisisaldusega laevakütusteks ja/või rafineerimistehastele sobivaks tooraineks. Tehase töötlemisvõimsuseks oli planeeritud 1,6 miljonit tonni põlevkiviõli aastas, millest VKG osaks oleks olnud 0,7 miljonit tonni aastas. Projekti esimeses etapis tehti pilootkatsed ja koostati tehase eelprojekt. 2020. aastal jõustunud IMO 2020 laevakütuste regulatsiooni tõttu põlevkiviõli turuhind tõusis ja muutis tänaste toodete tootmise senisest kasumlikumaks, kuid samas vähendas oluliselt eelrafineerimistehase rentaablust. Eelnevast tulenevalt otsustati projekt sellisel kujul peatada. Selle projekti jätkuna analüüsitakse veel edasi põlevkivibensiini vesiniktöötluse võimalusi.

Tänase tööstuse CO2 heitmete vähendamise vallas jätkus uttegaasist väärtuslikemate toodete tootmise analüüs. Selle käigus uuriti gaasist maksimaalse koguse gaasbensiini eraldamist komprimeerimise ja jahutamise teel ning ülejäänud gaasist väärtuslikemate kemikaalide sünteesimist. Tänasest energeetilisest rakendusest erinev kasutusala võimaldab siduda gaasis leiduv süsinik kasulikku tootesse. Kuna võimalikud tööstuslikud lahendused on kapitalimahukad ja põlevkivitööstust puudutavate regulatsioonide tulevik määramatu, peatasime praegu need arendustegevused.

Euroopa roheleppe valguses on VKG analüüsinud läbi ka kontserni võimalused püüda CO2 heitmed korstnas ja ladustada (nn CCS projekt) või kasutada CO2 teiste toodete tootmiseks (nn CCU projekt). Tänaste CO2 hindade juures ei ole selliste lahenduste kasutamine veel mõistlik ja hetkel puuduvad ka reaalsed võimalused CO2 suuremahuliseks ladestamiseks.

Taastuvenergeetika valdkonnas on VKG arendanud päikeseelektrijaama projekti Ahtmes ja osalenud projektiga taastuvenergia oksjonitel.



2021. aasta arendustegevus keskendub peamiselt järgmistele teemadele:

Olemasoleva tootmise keskkonnajalajälje vähendamine

Siia alla kuuluvad põlevkiviõli tootmise kõrvalproduktide väärindamine ja taaskasutamine, sealhulgas jätkuvad tegevused tuha taaskasutuse suurendamiseks.

Uute ärisuundade arendamine

VKG analüüsib võimalusi ringmajanduse valdkonnas.

Taastuvenergia projektidega osalemine planeeritavatel taastuvenergia vähempakkumistel




Arendustegevus IT-valdkonnas


2020. aastal tegeles kontsern IT-valdkonnas peamiselt olemasolevate programmide töökindluse tagamise ning Enterprise Resource Planning (ERP) süsteemi kasutusele võtmisega. Jätkus kinnitatud IT-strateegia elluviimine.




image alt text

Integreerisime VKG IT-süsteeme uue ERP-ga: kaalumisprogramm Scalex, tootmise operatiivaruandluse programm OSIPI, varahaldusprogramm IFS, dokumendihalduse programm WebDekstop. Uuele rakendusele plaanime üle minna hiljemalt 2021. aasta suveks.

Jätkuvalt pöörame suurt tähelepanu arvutivõrgu turvalisusele. Osalesime RIA korraldatud energeetikasektori ettevõtetele suunatud küberõppusel. 2020. aastal vahetati välja kõik kohtvõrgu kommutaatorid, uuendati traadita kohtvõrgu pääsupunktid ja viidi lõpuni kohtvõrgu segmenteerimine. Täiendati monitooringu- ja teavitussüsteeme. Kogu kontsernis juurutati MS Teams meeskonnatöö tarkvara, mis aitas kaasa edukale kaugtöö ja kodukontori võimekuse rakendamisele. Jooksvalt uuendati kontserni arvutite ja serverite riistvara, tagamaks kasutajatele kaasaegsed töövahendid ja -keskkonnad.

IFS-i varahaldusprogrammi peamine 2020. aasta eesmärk oli ERP-ga liidestamise arendamine, kuna uuele ERP-le üleminek toimub 2021. aastal kõigis kontserni ettevõtetes. 2020. aasta jooksul oli tehtud suur samm aktide digitaliseerimisel, erinevate monitooringute loomisel ja varahalduse analüütikas.

2021. aastal juurutame ettevõtte ressursiplaneerimise tarkvara ERP, viime ellu automaatika ja IT-strateegia ning tegeleme PI kontserni metoodika täiendamise ja analüütikaga. Infrastruktuuri poolelt on järgmised tegevussuunad: andmeladu, ERP-i töökindlus, turvalisus ja kasutajate igapäevane tugi, olemasolevate serverite tõrgeteta toimimine, tagamaks pakutavate teenuste käideldavus.