3

Ettevõttest

Viru Keemia Grupp on erakapitalil põhinev Eesti suurtööstusettevõte, mille peamised tegevusalad on põlevkivi kaevandamine, põlevkiviõli, soojus- ja elektrienergia koostootmine ning peenkeemia toodete valmistamine ja turustamine.

Meid iseloomustab avatus, pühendumus oma tegevusele ning pidev areng. Usume, et iga samm ja tegevus peavad looma suuremat väärtust kõigile – nii meie inimestele, partneritele ja klientidele kui ka kohalikule kogukonnale.

Kohtla-Järvel asuv Viru Keemia Grupp on Eesti suurim põlevkiviõlitootja, kes jätkab uhkusega 1924. aastal alguse saanud Eesti põlevkivi väärindamise traditsiooni. Erakapitalil põhineb ettevõte aastast 1997, mil toimus AS Kiviteri erastamine.

Meie visiooni põhipunktid

Globaalselt konkurentsivõimeline

Meie tulevaste väärtuste loomise aluseks on põhimõte säilitada muutunud turuolukorras Eesti jätkusuutliku põlevkivitööstuse eestvedaja roll ja olla innovaatiline maailmaliider põlevkivi potentsiaali avamises. Saame seda teha tänu efektiivsuse kasvule. Ohutud ja koordineeritud tegevused aitavad meil lahendada meie tööstuse ees seisvaid probleeme ja olla lävepakuks võimalustest kinni haaramisel.

Põlevkiviõlitööstuse uuendamine

Pidev areng on edu saavutamiseks hädavajalik. Oma tegevuste lihtsustamiseks ja standardiseerimiseks edendame innovatsiooni, tehes seda radikaalsete muudatuste ja koostöö kaudu. Arendades oma tehnoloogiaid kestvate väärtuste loomiseks, töötame paremini, nutikamalt ja tõhusamalt.

Meie eesmärk ja üks oluline järjepidev põhimõte on põlevkivitööstuse väärtusahela maksimaalne väärindamine ning pikendamine. VKG tänane väärtusahel on pikim Eestis ning üks pikematest maailmas.

Meie strateegilised eesmärgid


1.
Põlevkivist maksimaalse energia eraldamine.


2.
Lõpptoodete maksimaalne väärindamine.


3.
Efektiivsusele suunatud organisatsioonikultuuri edendamine.


4.
Põlevkiviõlitoodete konkurentsivõimekus.

Kontserni strateegiline eesmärk seoses kliimamuutustega

Loome võimalused süsinikdioksiidi heitkoguse kuni 40% vähendamiseks aastaks 2030.

Kontserni strateegiline tööohutusealane eesmärk

Tööõnnetuste vaba ja turvaline töökeskkond nii omatöötajatele, partneritele kui ka linna elanikele.

image alt text

Säästev areng kui äri juhtimise võti

Oleme viimasel aastakümnel sihikindlalt ja järjepidevalt tegelnud säästva arengu ja vastutustundliku ettevõtluse mudeli lõimimisega kontserni juhtimissüsteemi. Tänaseks on need põhimõtted meie ärimudeli lahutamatu osa. Oleme orienteeritud püsivatele pikaajalistele suhetele partnerite ja klientidega ning võimalikult tõhusale kütuse ja energia tootmisele, pidades silmas selle mõju keskkonnale. Tahame oma strateegiliste eesmärkide poole püüeldes luua huvitatud poolte jaoks väärtusi kõikides tegevuse etappides.

Sotsiaalse vastutuse suundumused

image alt text

Tootmisohutus

Strateegiline prioriteet „Eesmärk on null: mitte kahjustada tööde tegemisel inimesi, keskkonda ja vara!“

Ohutuskultuuri arendamine

Süsteemne lähenemine tootmisriskide haldamisele

image alt text

Keskkonnakaitse

Keskkonnasäästliku juhtimise süsteem

Atmosfääriõhu koormuse vähendamise kava

Kasvuhoonegaaside heidete arvestus ja kontroll

Keskkonnahoiu näitajate 24/7 jälgimine

image alt text

Töötajate arendamine

Töötajate motiveerimise tänapäevane mudel

Koolitus-, arendus- ja karjääri kujundamise kavad

Partnerlus ametiühingutega

image alt text

Regiooni sotsiaalmajandusliku ja kultuurilise arengu toetamine

Töökohtade säilitamine ja uute loomine

Konkurentsivõimeline täätasu kontserni töötajatele

Partnerlus regionaalsete mittetulundusühingute ja võimuorganitega

Regiooni haridus-, spordi- ja kultuurielu arendamise ja mitmekesistamise algatuste ja projektide toetamine

Keskkonna- ja sotsiaalsete tegurite kasvav tähtsus

Inimeste ja protsesside ohutus, tööstuse mõju ümbritsevale keskkonnale ja muud sotsiaalsed aspektid leiavad ühiskonnas üha suuremat vastukaja ja huvi ning oleme täheldanud ühiskonna nõudmiste, standardite ja vajaduste kasvu nendes küsimustes.

Tegevuse ökoloogilised ja sotsiaalsed aspektid omandavad üha silmapaistvama koha nende tööstusettevõtete tegevuskavas, kes otsivad uuendusi väheste süsinikuheidetega tehnoloogiate arendamiseks ja tööstusharu keskkonnamõju vähendamiseks. Nende küsimuste vastu tunnevad huvi ka finantsinstitutsioonid – pangad ja fondid räägivad traditsioonilise energiatootmisega tegelevatesse ettevõtetesse investeerimise piiramisest või kavatsevad finantseerimisportfellide haldamisel arvestada süsinikujalajälge.

Säästva majandustegevuse alused

Keskkonna- ja tootmiseohutus

VKG püüab tegutseda nii, et ei põhjustaks kahju keskkonnale ega inimeste tervisele ning muretseb oma tootmisressursside säilimise pärast. Ohutus on üks kolmest kontserni strateegilisest prioriteedist. Liigume järjekindlalt ökoloogilise ja tootmisohutuse valdkonna põhieesmärkide – 0 surmajuhtumit ja 0 tehnilist avariid – saavutamise suunas.

image alt text

Aruandluse perioodi tulemused:


Ohuolukorrad

2020. aastal fikseeriti 445 ohuolukorda, millest 90% lahendati. 2021. aastal registreeritud ohuolukordade arv kasvas 3 korda 1125-ni, neist 95% sai staatuse „lahendatud“.


TRIR

Aruandluse perioodi kogu registreeritud intsidentide osakaal ehk TRIR-näitaja on vastavalt 1,8 ja 2,0

Töötajate potentsiaali arendamine

Säästva arengu eesmärkide saavutamine ja kontserni tootlikkus sõltuvad suures osas tema töötajatest. Teeme jõupingutusi parimate saadaolevate töötajate meile tööle meelitamise, motiveerimise, arendamise ja meie juures hoidmise nimel.

image alt text

Aruandluse perioodi tulemused:


Töötasu

Keskmine töötasu oli 2020. aastal 1718 eurot (+5,5%) ning 2021. aastal 1744 (+1,5%).


Personalikulud

Personalikulud moodustasid 46,6 miljonit eurot (-3%), kuid 2021. aastal kasvasid 5% võrra, ulatades 48,8 miljoni euroni.


Areng ja väljaõpe

Pandeemia tõttu langesid 2020. aastal investeeringud töötajate arengusse ja väljaõppesse 70 000 euroni, kuid 2021. aastal juba kahekordistusid, moodustades 144 000 eurot.


Väljaõpe

Aruandluse perioodi jooksul korraldati töötajatele rohkem kui 50 väljaõppeprogrammi

Sotsiaalpoliitika

VKG loob kohalike ametite, klientide, partnerite, tarnijate ja ühendustega pikaajalisi suhteid. Kontsern loob töökohti, toetab hariduse ja kultuuri arengut ning teeb ka muid sotsiaalseid investeeringuid regionaalsel tasandil.

image alt text

2020. aasta tulemused:


230000

Toetati 40 algatust kogusummas 230 000 eurot


Toetatakse kontserni töötajate vabatahtlikku tööd

Tehnoloogia areng ja innovatsioon

Uued tehnoloogiad aitavad töötada turvalisemalt ja tõhusamalt. Kontsern panustab vahendeid nendesse tehnoloogiatesse, mis võivad meie ettevõttele luua suuremat väärtust praegu ja tulevikus, sealhulgas tootmisüksuste moderniseerimisse, taristusse, ladustamise ja ümbertöötamise metoodika süsteemidesse, energiasäästlikesse tehnoloogiatesse ja paljusse muusse.

image alt text

Aruandluse perioodi tulemused:


Alustati tööd biotootmise tootmiskompleksi arendusprojektiga.


Koostöös Kiviõli Keemiatööstusega alustati tööd plastjäätmete pürolüüsi projektiga.


Alustati ettevalmistustöödega põlevkiviõlitehase Petroter I suuremahuliseks rekonstrueerimiseks.

Ettevõtte üldjuhtimine ja riskijuhtimine

Ettevõtte üldjuhtimise süsteem kehtestab volituste jagamise säästva arengu ja sellega kaasneva riskijuhtimise valdkonnas. Tähtsamad ülesanded ja tulemused vaadatakse läbi juhatuse koosolekutel.

image alt text

Aruandluse perioodi tulemused:


Kehtib kord huvide konflikti vältimiseks ning pettuse ja korruptsiooni vastu võitlemiseks.


Juurutatud kontserni Eetikakoodeks ja tegutsemise põhimõtted.


Riskijuhtimise süsteemi ajakohastamine.

Vastutustundliku ettevõtluse strateegia

Meie jaoks tähendab vastutustundlik suhtumine äritegevusse hoolitsemist tootmis- ja keskkonnaohutuse eest, negatiivse keskkonnamõju minimeerimist, laia sidusrühmade ringi (sh töötajate, klientide, tarnijate, alltöövõtjate ja kohalike ühingute) huvidega arvestamist. Neid eesmärke aitab saavutada tootmisprotsesside ja nendega seotud riskide juhtimise tõhustamine.

Suund Eesmärk Peamised ülesanded ja probleemid Edukuse näitajad
Ohutus Võimalikult kõrge tootmisohutuse taseme kindlustamine ja keskkonnakoormuse vähendamine Seadmete ja tootmisprotsesside tehnilise seisukorra usaldusväärsuse kindlustamine. Inimteguri mõju piiramine seal, kus see on võimalik. Töötajate piisav koolitus ja väljaõpe enne tööle lubamist. Surmajuhtumite puudumine.
Tehnoloogiliste avariide puudumine.
Tõhusus Kõikide tegevussuundade tõhususe suurendamine, sh ka ebasoodsates välitingimustes Võimalikult tõhus ressursikasutus. Põlevkivi väärtusahela pikendamine. Kliendibaasi ja toodangu turustamise geograafia laiendamine, sh sisenemine uutele turgudele. Kõrgem õli väljatuleku protsent väheneva keskkonnajalajäljega.Peenkeemiatoodete stabiilne müük USA turul.
Innovatsioon Innovatiivsete lahenduste väljatöötamine ja juurutamine Toomisprotsessidega kokkusobiva, toimiva ning majanduslikult efektiivse lahenduse leidmine ning juurutamine. Personali koolitamine ning kompetentside arendamine. Virtuaalreaalsuse lahenduste kasutamine tootmisalastel koolitustel ning rikete diagnostikal.