Ajalugu

Kontsern

Eesti põlevkivitööstus on meie riigi traditsiooniline tööstusharu mis sai oma alguse esimese vabariigi ajal. Kohalik põlevkivitööstus andis soojuse ja valguse Eesti majapidamistele alates 1924. aastast ning oli meie riigi suureks uhkuseks ning tugevaks arengumootoriks. 

Eesti inimeste kätega ja nende teadmiste põhjal ülesehitatud tööstus kandis tänu sellele kõlavat nime - Esimese Eesti Põlevkivitööstus AS. Kohtla-Järvel asutatud põlevkivitöötlev kompleks säras läbi aegade Eesti parimate inseneride nimedega nagu Märt Raud, Paul Kogerman ning paljud-paljud teised, kes seisid maailmas ainulaadse tööstuseliigi säilimise ja arengu eest. Kümne esimese aastaga, tänu põlevkivitööstusele, asutati Kohtla-Järve linn ning ehitati 3 tolle aja võimsamat põlevkiviõlivabrikut, kusjuures üks neist toodab endiselt kõrgekvaliteetset kütust (kuni 32 tuhat tonni aastas). Suurte saavutuste taga seisis sadade ning tuhandete inimeste igapäevane töö.

90 aasta jooksul on põlevkivitööstus teinud suure arengusammu ning hetkel vastab nii suure ajalooga ettevõte Euroopa Liidu kõrgematele nõudmistele. Eesti jaoks ajaloolise tähtsusega olev tööstus baseerub Eesti erakapitalil ning tegutseb maailmas tuntud VKG brändi all.

Vahetult enne 85. aastapäeva avas kontsern Eesti Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvese osavõtul oma uue 1,1 miljardit krooni maksva tehase, seisab endiselt kohaliku elu ning tööstuse arengu eest.

VKG suurt tööd tunnustati Eesti Ettevõtluskonkursi 2009 raames, mil kontserni põlevkivitöötlemisettevõte VKG Oil AS sai tiitli „Eesti Parim Ettevõte 2009”. VKG on saanud aastatel 2010, 2011, 2012 tiitli "Eesti vastutustundlik ettevõte". Koos teiste Kohtla-Järve suurettevõtetega hoiame Eesti tööstuspiirkonna traditsioone ning panustame oma töötajate heaollu.

Vaieldamatult on kontserni jaoks täiesti uuele tasemele tõusmine omaenda põlevkivikaevanduse rajamine, mis  avati 31. jaanuaril 2013. Saja aasta suurima finantskriisi ajal rasketes majandustingimustes väga kapitalimahuka kaevanduse investeerimisprojektiga alustamine oli tõsine proovikivi. Praeguseks võime uhkusega öelda, et meil on kõige tänapäevasem põlevkivi allmaakaevandus koos rikastusvabriku ja tootmist põlevkiviga varustava pika usskonveieriga. Oma põlevkivikaevandus tagab meile stabiilsuse ja kindlustunde aastakümneteks.

Eesti riik võib olla uhke VKG üle, kellel on maailma kõige pikema ja keerukama väärtusahelaga põlevkivitöötlemise kompleks. Põlevkivist toodetud kemikaalid ja õlid viime laiale maailmaturule.

Väärtustame Eesti pruuni kulda.

VKG
Anno 1924

LOE LÄHEMALT

Põhjalikum ülevaade põlevkiviõlitööstuse arengust Eestis